Pogingen tot behoud Wijziging bestemmingsplan Volksgezondheid, Welzijn en Sport toen een nieuw aangetreden bestuur in 2005 besloot om dit plan terzijde te schuiven. Dit bestuur nam in 2009 architectenbureau Mecanoo in de arm, dat inmiddels drie schetsontwer pen voor nieuwbouw heeft gepresenteerd, allemaal uitgaande van sloop van het hui dige complex. Suggesties voor alternatieve plannen op de huidige locatie zijn door het bestuur pertinent afgewezen. Gezien de bijzondere kwaliteiten van huis en tuin en de relatie daartussen verdient het complex bescherming. Mondiaal bezien is het uniek, onder meer vanwege de opzet en functie van het huis. Daarom hebben Heem schut en de Tuinenstichting de gemeente Laren al in 2009 verzocht om het complex aan te wijzen als gemeentelijk monument. In reactie hierop liet de gemeente weten, dat een extern bureau een inventarisatie zou maken van panden ten behoeve van plaat sing op de gemeentelijke lijst. Uiteindelijk bleek, dat het Rosa Spier Huis buiten deze inventarisatie was gehouden. tijd. Het college van B W heeft het advies van de commissie niet gevolgd en het ver zoek tot plaatsing afgewezen. In de daarop volgende bezwaarprocedure concludeerde de adviescommissie voor bezwaarschriften, dat het college hun besluit onvoldoende had gemotiveerd en dat de tuin in de afwijzing niet genoemd werd. Na heroverweging besloot het college het verzoek alsnog af te wijzen. In 2012 hebben Heemschut en Tuinenstich ting bij de Rijksdienst voor het Cultureel Erf goed een suggestie ingediend om het Rosa Spierhuis met tuin aan te wijzen als rijksmo nument. Architectuurhistoricus Theo Eising (Nederlands Adviesbureau Monumentenzorg bij de Raad van State. De hoog ste bestuursrechter zal dus uit spraak doen over de vraag of de handelwijze van de gemeente Laren in overeenstemming is met een goede ruimtelijke ordening. Bij de hele gang van zaken wreekt zich het feit dat bij de gemeente Laren geen deskundige ambtenaar voor monumentenza ken in dienst is, terwijl Laren een beschermd dorpsgezicht, meer dan 200 beschermde monumenten en een groot aantal beeldbe palende panden binnen haargrenzen heeft. De gemeente faciliteert zonder meer de plan nen terwijl aan de cultuurhistorische waarde van het huidige complex onvoldoende aan- De gemeente Laren heeft vervolgens beslo ten het verzoek toch in procedure te bren gen. In haar advies aan het college stelde de Commissie Ruimtelijke Kwaliteit, dat gebouw en tuin de potentie hebben om te worden aangewezen als gemeentelijk monument, daar de waarde van het complex groot en mogelijk uniek is. De commissie benadrukte dat een monumentenstatus geen blokkade hoeft te betekenen voor aanpassingen van het Rosa Spierhuis aan de eisen van deze Het Rosa Spierhuis in Laren, Jaren '60. Interieurarchitectuur) heeft hiervoor een Redengevende Beschrijving opgesteld. Deze suggestie is nog bij de RCE in behandeling. In juni 2010 namen B &W van de gemeente Laren in haar collegeakkoord op om plano logische medewerking te verlenen aan ver bouw of verplaatsing van het Rosa Spierhuis binnen Laren. Middels een wijzigingsbe voegdheid en een ruimtelijke onderbouwing wordt de verplaatsing en nieuwbouw in het nieuwe bestemmingsplan Laren-West gere geld, evenals de sloop van het huidige Rosa Spier Huis en de bouw van 6 - 8 villa's op de oude locatie. De ingediende zienswijzen van Heemschut en de Tuinenstichting, die het belang van behoud van het complex op de huidige locatie benadrukken, zijn niet gehonoreerd. De gemeenteraad van Laren heeft eind juni 2013 het bestemmingsplan definitief vastgesteld. Onze organisaties heb ben hierop gezamenlijk beroep aangetekend dacht is besteed. De vraag is darnaast ook of de plannen in deze tijd van economische recessie financieel haalbaar en duurzaam zullen zijn. Piet Bakker is lid van de Monumentencom missie van de Nederlandse Tuinenstichting. Henk Dirkx is architect en lid van de com missie Noord-Holland van Heemschut. Visie Heemschut en NTS Heemschut en de Tuinenstichting plei ten voor het ontwikkelen van een plan dat de filosofie van de grondleggers van het Rosa Spier Huis respecteert en dat tevens voldoet aan de thans geldende bouwkundige eisen. Daarbij dient de bestaande locatie uitgangspunt te zijn. In het huidige complex zijn wonen, werken en cultuur voor een specifieke doelgroep op een bewonderenswaar dige manier met elkaar verweven. december 2013 HEEMSCHUT 15

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2013 | | pagina 15