0 In de jaren zestig van de vorige eeuw nam de harpiste Rosa Spier het initiatief om in Laren (NH) een verzorgingshuis te stichten als 'veilige haven' voor oudere kunstenaars en hieraan gerelateerde wetenschappers. Architectenbureau F.U. Verbruggen en P.R. Goldschmidt werd gevraagd een complex te ontwerpen, waar de bewoners in een inspirerende omgeving hun werk zouden kunnen voortzetten. Nieuwbouwplannen Piet Bakker en Henk Dirkx Goldschmidt en Verbruggen ontwierpen een gebouw in paviljoenvorm, waar groene buitenruimten en interieur op voorbeeldige wijze met elkaar verweven werden. Voor het ontwerp van de tuinen werd Mien Ruys aangezocht. Zij ontwierp een tuin die voort bouwt op en gebruik maakt van de ruimte lijke opzet van het gebouw. Dit heeft een zeer overtuigend geheel opgeleverd, met tal van subtiele overgangen tussen binnen en buiten. Voor de bewoners betekent dit dat zij vanuit hun woon- en werkruimten een mooi uitzicht hebben op de tuin. Een wan deling door de gangen van het gebouw is een wandeling door de tuin, die tot diep in het gebouw doordringt. Deze opzet is een goed voorbeeld van de zogenaamde Forum-architectuur uit de jaren zestig, genoemd naar het architectuurtijd schrift Forum uit de tijd van de legendari sche redactie met onder andere Aldo van Eyck, Dick Apon en Flerman Flertzberger. Dankzij een genereuze schenking van Hen- riëtte Polak-Schwartz, vriendin van Rosa Spier, kon het Rosa Spierhuis in 1969 worden geopend. Sinds die tijd hebben tal van kunstenaars en wetenschappers hun levensavond in het huis doorgebracht in een omgeving, waar wonen, werken en cultuur op bewonderenswaardige wijze samengaan. Omdat het complex niet meer zou voldoen aan de bouwkundige en technische eisen die het ministerie stelt, wil de huidige eige naar op een andere locatie, ver buiten het centrum van Laren, naast een sexclub, gren zend aan de drukke Al een nieuw tehuis bouwen. De gelden hiervoor moeten worden gegenereerd uit de verkoop van het huidige terrein ten behoeve van de bouw van villa's. Fleemschut en de Nederlandse Tuinen- stichting (NTS) werken nauw samen om de nieuwbouwplannen te voorkomen. Aanpas sing aan de eisen van deze tijd is onvermij delijk, maar handhaving van het bestaande gebouw en de tuin moet daarbij volgens beide verenigingen het uitgangspunt zijn. In 2003 werd in opdracht van het toenmalige bestuur van het Rosa Spierhuis door B.O.S. Architecten een ontwerp gemaakt, waarin het bestaande gebouw aangepast werd en de tuin intact bleef. Over dit bouwplan was overleg gaande met het ministerie van 14 HEEMSCHUT december 2013

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2013 | | pagina 14