P Heemschut-schildje Lokaal waar mogelijk Mijnwerkerskoloniën BW* ze weinig van de ontstaansgeschiedenis: 'Veel mensen denken, dat carréboerderijen zijn gebouwd om de vijand buiten te hou den. Dat klopt niet, het waren eerder fami liekwesties. Bijvoorbeeld een buurjongen die met een buurmeisje trouwde, waarna de boerderijen bij elkaar getrokken werden. Als je daarover vertelt, dan gaat er een wereld voor hen open.' Bij een verbouwing zijn bewoners vervolgens ook bereid om hun woning met respect te behandelen: 'Als er iets fout gaat is het doorgaans geen kwestie van onwil, eerder van gebrek aan kennis.' Even verderop wijst Vermeer op een oud woonhuis dat met zorg verbouwd wordt: 'Wat mij betreft verdient deze eigenaar een pluim. Zou het een idee zijn als Heemschut schildjes gaat maken, die eigenaren op hun pand kunnen aanbren gen? Een bedankje voor een zorgvuldige res tauratie, leuke publiciteit voor Heemschut en een stimulans voor andere eigenaren.' Aan de rand van Ransdaal heeft een boer hoogstamfruitbomen op de glooiende hel lingen van zijn land geplant: 'Een mooi gezicht. Wat mij betreft komt hij in aanmer king voor een schildje. Al heeft de subsidie die hij ermee kan binnenslepen misschien ook een rol gespeeld.' Vermeer is een bevlogen verteller, die Zuid- Limburg op zijn duimpje lijkt te kennen. Toch is hij hier nog maar vier jaar geleden neerge streken: 'Ik ben geboren in het Westen van Nederland en heb daar lang gewoond. Maar als je er hier bij wilt horen, dan moetje iets betekenen voor de mensen. Als voormalig beleidsambtenaar ruimtelijke ordening kan dat soms bij een procedure en bovendien graaf ik graag in de geschiedenis. Mensen waarderen dat.' Houd het lokaal waar dat kan, vindt Vermeer: 'Zeker in Zuid-Limburg waar Amsterdam en Den Haag ver weg zijn. Zoek bondgenoten in de buurt, hier bijvoorbeeld het Limburgs Landschap. De wereld wordt steeds anonie mer, mensen zijn op zoek naar identiteit. 5 Heemschut kan ze dat geven in de vorm van verhalen. Als je vertelt over een kasteel, begin dan niet met een technische uiteen zetting over de kleur van het behang. Of doe dat wel, maar laat er de rekening bij zien die de graaf er ooit voor moest betalen. En vertel hoe moeilijk het was om bij de restau ratie weer exact dezelfde kleur te vinden.' Wanneer de belangstelling eenmaal is gewekt, kan de verdieping van de kennis vol gen en daarbij kan de landelijke organisatie van Heemschut een rol spelen: 'Bijvoorbeeld als het gaat om kennis over het voeren van procedures. Naast de verhalen is een stevige organisatie van belang voor de zorg voor het erfgoed. Als je je zaken goed hebt geregeld, kun je mensen meekrijgen bij acties. De naam 'Bond Heemschut' moeten we trou- Hans Vermeer voor station Klimmen- Ransdaal. wens handhaven. Die maakt duidelijk waar we voor staan en is zelf ook weer erfgoed.' Vermeer reist graag per trein. Hij stapt uit bij het station van Houthem-St. Gerlach, dat leeg staat. 'Een waardevol gebouw, opge trokken uit hout. Dat moeten we in de gaten houden, ik stel het aan de orde in onze verga dering.' In Voerendaal loopt hij naar een mijn werkerskolonie: 'Erzijn plannen voorsloop of in ieder geval voor ingrijpende verbouwingen. Daarover praten we met de bewoners en de gemeente. Deze koloniën zijn vanaf 1900 gesticht, in het begin vaak ook om buiten landse mijnwerkers te huisvesten. Ze kwa men zo ver mogelijk van bestaande dorpen en steden te liggen en groeiden later uit tot nieuwe kernen. Zo waren ze mede bepalend voor de ruimtelijke ordening van Zuid-Lim burg, waar je heel veel kleine kernen vindt.' Terug in Ransdaal vertelt hij over een kloos ter in Meerssen, dat tegenover de basiliek ligt: 'Het wordt verbouwd tot appartemen tencomplex en dat gebeurt met redelijk res pect voor de historie van het gebouw. Hele maal ongeschonden blijft het niet, maar dat hoeft ook niet. We willen de tijd niet stil zet ten. In vergelijking met de oorspronkelijke plannen voor een futuristisch bouwwerk past dit beter in de kwetsbare omgeving. Daar hebben we ons best voor gedaan en het heeft zin gehad.' Dan komen er zoer- vleisj en Gulpener bier op tafel: 'Dat bier is ook erfgoed, het komt van één van de laat ste zelfstandige brouwerijen in Limburg. Eet en drink smakelijk!' december 2013 HEEMSCHUT 13 Een kenmerkende carréboerderij in Ransdaal.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2013 | | pagina 13