De continuïteit en bestemming van de kunstenaarshuizen vormt een groot probleem Oude Prinsweg 11, Eerste Bergensche Boekhandel. van bouwaanvragen naar de met één monu- mentendeskundige uitgebreide welstands commissie heeft tot een nieuwe onduide lijkheid geleid. Een van de plaatselijke organisaties die onvermoeibaar pleit voor een actiever beschermingsbeleid is de Stichting Behoud Bouwkunst Bergen. Deze groep deskundi gen, die een grote hoeveelheid documen tatie bijeen heeft gebracht, heeft onlangs weer gepleit voor een actiever aanwij- zingsbeleid. Het huidige standpunt, ver woord door de GroenLinks-wethouder, is 'dat alleen wordt aangewezen wanneer de eigenaar daarmee akkoord gaat.' Dat is de voornaamste reden, dat het atelier van Jaap Min bij de laatste ronde weer is over geslagen. Het huis-Kuijten is overigens met instemming van de eigenares tegelijkertijd wél op de gemeentelijke monumentenlijst geplaatst. Voorstanders van een actievere rol van de overheid krijgen te horen 'dat dit maar aan het particulier initiatief moet wor den overgelaten.' Toch is er één voorbeeld te noemen van een geslaagde publiek-private reddingsac tie. De Eerste Bergensche Boekhandel werd in 1910 gesticht door de boekverkoper en fotograaf Abram Joseph Bonda. Vanaf het begin is hier sprake geweest van een samen gaan van literaire en artistieke activiteiten, waaronder veelsoortige eigen exposities. Toen de vorige eigenaar de pensioenge rechtigde leeftijd naderde, heeft een aantal De commissie Noord-Holland van Heemschut ondersteunt het belang van het behoud van de kunstenaarswonin gen in de gemeente Bergen. Zij pleit voor aanwijzing van monumentwaardige objecten, ook als de eigenaar niet uit eigen beweging zijn pand geplaatst wil zien op de gemeentelijke monumen tenlijst. Met de Stichting Bouwkunst Bergen hoopt zij dat de aandacht voor deze unieke objecten met bijbehorende interieurs leidt tot meer begrip en waardering en daardoor tot behoud, ook van de niet-nagelvaste en immateriële aspecten van deze panden. vrienden een stichting opgericht tot behoud van het pand en zijn functie. Thomas Swin- kels en Karien Hilbers hebben het waagstuk aangedurfd en de boekhandel een nieuwe periode van bloei gebracht. Zo is de functie in ieder geval weer voor langere tijd verze kerd en de opzet is zelfs dermate succesvol, dat de steunstichting enkele jaren geleden weer kon worden opgeheven. Planologisch geeft instandhouding binnen een uitgaans centrum wel de nodige zorgen. En hoewel monumentwaardig, is het pand als zodanig nog altijd zonder wettelijke bescherming. De burgemeester heeft bij het honderd jarig bestaan in 2010 een gedenkplaquette onthuld. Maar een monumentenschildje ontbreekt. Frits David Zeiler is historicus, publicist en tentoonstellingsmaker te Bergen NH. Heereweg 305, Groet, atelier Harrie Kuijten. juni 2013 I HEEMSCHUT 9

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2013 | | pagina 9