Beleid Groet eigenlijk nog geen idee, wat er na haar met het geheel moet gebeuren. Het Roland Holst-huis is financieel afhankelijk van een stichting, die een flink deel van haar belegde gelden heeft zien verdampen. De erven-Fernhout hebben inmiddels een eigen stichting gevormd, die het voortbestaan van 'De Vlerken' als schildershuis voor artists in residence moet garanderen. De erven-Min discussiëren over een soortgelijk plan, maar hebben daarvoor nog volstrekt geen finan ciële zekerheid. Een extra handicap is in dit laatste geval dat het pand geen enkele wet telijk beschermde status geniet. Daarnaast breken de erven zich het hoofd over een zinvolle nieuwe bestemming. Vanaf de jaren 1970 hebben diverse inventarisaties plaatsgevonden van monu mentwaardige gebouwen. Deze hebben tot dusverre echter niet geleid tot één beschermingsregime. Egmond kent rijks- en gemeentelijke monumenten, Schoorl voornamelijk rijksmonumenten; in Bergen komen ook provinciale monumenten voor. Aanwijzingscriteria zijn nog altijd niet op elkaar afgestemd, terwijl tot voor enkele jaren de eisen voor restauratie en renovatie voor de provinciale objecten veel soepeler waren. De overheveling van de beoordeling Nesdijk 7, woonhuis A. Roland Holst. Sinds 2001 behoren ook Schoorl, Groet en de Egmonden bij de gemeente Bergen. In Egmond heeft ook een schilderskolo nie bestaan, maar deze werd voorname lijk bevolkt door buitenlandse kunstenaars die afkwamen op de 'Summerschool' van de Amerikaan George Hitchcock. Na diens dood in 1913 is deze episode afgesloten en vergeten tot enkele jaren geleden de groep en zijn werk opnieuw zijn ontdekt. artistieke geestverwanten. Het is binnen de gemeente Bergen op dit moment het enige kunstenaarshuis dat een dergelijke museale functie vervult. Wel is er het al genoemde Roland Holst-huis, dat beheerd wordt door een stichting en met succes verhuurd wordt als schrijvershuis. Maar verder valt het toch vooral op hoe gering de animo is om iets van het verleden in situ te bewaren. Dan is er nog het probleem van de conti nuïteit. Cécile Kuijten is op leeftijd en heeft Schoorl en Groet kennen een permanenter vertegenwoordiging van kunstenaars, maar deze hebben altijd wat in de schaduw gestaan van de Bergenaren. Toch is er ten minste één plek die niet onderdoet voor het milieu in Westdorp en dat is de oude kern van het dorp Groet. De sfeer rond de kerkbrink is nog altijd goed vergelijkbaar met die van honderd jaar geleden. Op een steenworp afstand daar van staat een 178-eeuwse Noordhollandse stolpboerderij, die de woon- en werkplaats is geweest van Harrie Kuijten. Deze schilder is verwant aan de Bergense School, maar heeft een heel eigen stijl ontwikkeld, waarvan de getuigenissen nog altijd in het huis aanwezig zijn. Zijn dochter Cécile woont er en houdt het als levend museum in stand. Regelmatig zijn er speciale tentoonstellingen met werken van Boendermakerhof 10, Kunstzaal, atelier Lucebert. 8 HEEMSCHUT juni 2013

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2013 | | pagina 8