gebouwen van status, macht en pracht! Erfgoedexcursie iKflSMiHl IK ■BIEB! UTRECHT: tie van dit pand begeleidde. De Paushuize is gebouwd in 1517 in opdracht van Adriaan Boeyens, bekend als de eerste en enige paus die Nederland heeft gehad. Bijzonder zijn de stijlkamers en de rijk gedecoreerde salons. De balzaal vormt het hoogtepunt van ons bezoek. Na de rondleiding is er tot 13:00 uur de tijd om op eigen gelegenheid door het centrum van Utrecht te dwalen en te lunchen. Om 13:00 uur verzamelen we bij het stadhuis. Het stadhuis van Utrecht bestaat eigenlijk uit meerdere huizen aan de Stadhuisbrug. De oudste resten dateren uit 1400. Eind jaren negentig heeft de Spaanse architect Eric Miralles het stadhuis geheel vernieuwd. Het is een mooi voorbeeld van een archi tectonische brug tussen oud en nieuw. In het stadhuis is ook in 1713 de Vrede van Utrecht getekend. Om 14:00 uur gaan we gezamenlijk naar het Sint Eloyengasthuis aan de Mariaplaats. Het gildegebouw is van het Handelsbedrijf der Smeden, de voortzetting van het Utrechtse Smede Gildt. Het is het oudste gasthuis van Utrecht. Hier werden behoeftige gildebroe- ders verzorgd. Normaal is dit gebouw niet toegankelijk voor publiek. Binnen horen we over de geschiedenis van het gilde en de gildebroeders. Ook is een oude kolfbaan te bezichtigen. De kosten voor de excursie bedragen 27,50 euro per persoon. U kunt zich vanaf 10 juni telefonisch opgeven via 020-622 52 92. Opgave per email is niet mogelijk. De excur sie staat uitsluitend open voor leden van onze vereniging. Het bezoek van het stadhuis is onder voor behoud van beschikbaarheid, wijziging in dit programmaonderdeei is mogeiijk. Paushuize te Utrecht. Het thema van de Open Monumentendag 2013 is Macht Pracht. De opening van de Open Monumentendag 2013 vindt plaats in Paushuize te Utrecht. Bovendien is het in 2013 tevens 300 jaar geleden dat de Vrede van Utrecht werd getekend. Dat heeft Bond Heemschut doen besluiten om dit jaar in de zomer een bezoek te brengen aan de stad Utrecht. Lange tijd was Utrecht hét centrum van de kerkelijke macht in Nederland, het geen resulteerde in prachtige voorbeelden van bouwkunst in de vorm van kerken en kloosters en uiteraard de unieke Domtoren. Daarnaast was Utrecht een centrum van bestuurlijke macht, hetgeen te zien is aan bijvoorbeeld het stadhuis en het provincie huis. Als handelsstad verwierf Utrecht naam en faam door de werfkelders aan de Oude Gracht, maar ook door haar bijzondere grachtenpanden en stadskastelen. Op zaterdag 24 augustus en vrijdag 30 augustus zullen wij Paushuize, het stad huis en het Sint Eloyengasthuis bezoeken. Alle drie de gebouwen zijn symbolen van status, van macht en pracht in de stad. Er is vanwege de beperkte openstelling voor bezoekers op beide dagen ruimte voor ongeveer 40 deelnemers. We beginnen de dag bij Paushuize, Kromme Nieuwegracht 49. U wordt vanaf 9.30 uur met koffie of thee welkom geheten. Om 10.15 uur start de rondleiding onder de deskundige leiding van architect Bastiaan van der Kraats, die de jarenlange restaura- 40 HEEMSCHUT juni 2013 Interieur Paushuize: de eetzaal.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2013 | | pagina 40