Karei Loeff Burgemeester Jetty Eugster van het Bra bantse Schijndel viel de eer te beurt op donderdag 17 januari de 'glazen boerderij te openen. Na een jarenlange strijd kon uit eindelijk dan toch een gebouw op de Markt worden gerealiseerd. Zonder twijfel is het pand nu al één van de meest spraakma kende ontwerpen van dit jaar. Het gebouw werd ontworpen door architectenbureau MVRDV, en dat is niet toevallig. Architect Winy Maas is afkomstig uit Schijndel en heeft, op deze moeilijke plek op de Markt, een modern monument neergezet. Maar is het nu echt een boerderij? In de gemeente Schijndel staan nog veel boerderijen. Een aantal daarvan is beschermd als Rijks- of gemeentelijk monu ment. Daarnaast zijn er boerderijen die - omdat het er zo veel waren - niet op de monumentenlijst zijn geplaatst. Naar de mening van Heemschut Noord-Brabant ver dienen ze eigenlijk wel die bescherming. De glazen boerderij op de Schijndelse Markt is gebaseerd op de kenmerken van deze Schijndelse boerderijen. Maar liefst 87 wer den er door Winy Maas uitgebreid onder zocht en in beeld gebracht. Het resultaat is een 'gemiddelde', de meest 'kenmerkende' onderdelen van dit type boerderij zijn ver werkt... zij het in print. Prints van metselwerk, raam- en deurko zijnen op de gevel s en van dakpannen en riet op het dak, geven de oppervlakkige beschouwer de suggestie dat er sprake is van een traditioneel gebouw. De prints zijn echter in het glas verwerkt en bovendien -bij nadere beschouwing - flink digitaal bewerkt. Echte leilinden markeren de zijgevels, een stenen waterpunt is gemetseld aan de voorzijde en hoewel er sprake is van een publieke ruimte is er een erfafscheiding in de vorm van een beukenhaag. Het ontwerp doet een beetje denken aan het project 'Inverdan' in Zaandam. Daar zijn verschillende Zaanse gevels in op hout lij kende materialen verwerkt in de gevels van Wat is uw mening over dit gebouw? Laat het ons weten via redactie@ heemschut.nl. Tot 8 september is er in museum het Jan Heestershuis nog een tentoonstelling te zien over hoe het gebouw tot stand is gekomen, www. schijndel. nl/museum een nieuw hotelcomplex. Bij deze iconische architectuur doemen uiteraard veel vragen op. Hoelang blijft dit gebouw modern? Is hier sprake van geschiedvervalsing, of juist van een uitgekiend ontwerp met toepassing van historische verwijzingen? En hoe zit het met het onderhoud van zo'n pand? En niet in de laatste plaats: zal dit gebouw ooit een plekje krijgen op één van onze monument- lijsten? Eén ding is zeker: Evenals Zaandam heeft Schijndel zich met dit gebouw op de kaart weten te zetten. Voor- en tegen standers zullen de komende tijd het gebouw zeker gaan bekijken, beoordelen en be commentariëren. Oordeelt u zelf! 38 HEEMSCHUT juni 2013 De glazen boerderij.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2013 | | pagina 38