Stoomsmederij verdient plaats op Rijksmonumentenlijst Mm 5TQ0M5MEDERiJ Eric Ie Gras Vervenerswoning Wind- en waterdichtregeling Stoomsmederij Klok in Valthermond is een belangrijk onderdeel van de verveningsge schiedenis van de Veenkoloniën en een mooi voorbeeld van de bouwstijl van rond 1920. Het gebouw verdient volgens Leen de Graaf, lid van de Drentse Provinciale Commissie, bescherming. Hij zet zich in voor plaatsing op de monumentenlijst van het rijk. Aan de muur hangt verroest smidsgereed schap aan ijzeren stangen, veel van de oude aandrijfriemen draaien nog en in het kantoortje zijn de telefoonnummers van klanten en leveranciers in krijt op de hou ten wand gekalkt. Sinds smid Jacob Klok (1888-1966) in 1965 stopte met zijn bedrijf is er weinig veranderd in de Stoomsmederij J. Klok aan het Zuiderdiep in Valthermond. Helemaal ongeschonden kwam de smederij niet door de jaren. De vuurplaats verdween, in de muur zitten scheuren en het vocht komt vrij binnen door gaten in het dak, dat er ronduit slecht aan toe is. Maar het stille tje is nog steeds een hokje met op de grond een metalen plaat met een gat erin en een beerput eronder. Een oude elektrische slijp machine begint na een druk op een knop tevreden te snorren. Frans van Kuik is sinds 2011 eigenaar van het pand van Stoomsmederij Klok, die hij kocht van de kleinzoon van de smid. Hij woont in het huis ernaast, een gerestau reerde vervenerswoning waar ooit ook een drogisterij was gevestigd. Van Kuik wil de smederij behouden en in oude luister her stellen, maar het ontbreekt hem aan de financiën die daarvoor nodig zijn. Op zoek naar steun klopte hij aan bij diverse instan ties: 'Ik kreeg steeds nul op het rekest. Maar om verder verval tegen te gaan, moet het gebouw in ieder geval snel water- en winddicht gemaakt worden.' Op de langere termijn streeft Van Kuik naar bescherming als monument: 'Als dat lukt, dan wordt het makkelijker om geld voor de restauratie bij elkaar te krijgen en plannen te maken voor een nieuwe bestemming.' Heemschut Drenthe heeft in overleg met de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed een suggestie tot bescherming gedaan. Mocht dat niet tot resultaat leiden, dan zal Heemschut de zaak bij de provincie Dren the en de gemeente Borger-Odoorn onder de aandacht brengen. Ondertussen bemid delt Heemschut bij een beroep op de zoge naamde wind- en waterdichtregeling. Lukt dat allemaal niet, dan is Van Kuik bang dat hij een sloopvergunning moet aanvra gen: 'Er dreigt gevaar van instorten. Ik doe De heer van Kuik en partner. het met pijn in mijn hart, mijn vrouw noemt me zelfs een romanticus. Maar ook een romanticus kan niet zonder geld als hij erf goed wil beschermen.' De vervenerswoning met rechts de smederij. juni 2013 HEEMSCHUT 35

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2013 | | pagina 35