Ontroerd door de kwaliteit van wederopbouwscholen! 'Basisschoolbestuurders weten niet wat ze zouden kunnen willen.' Mathijs Witte Meer lagere school voor hetzelfde geld door middel van hergebruik van oude gebou wen. Dat is de simpele boodschap en de ervaring, die Stichting Mevrouw Meijer wil overbrengen en overdragen aan alle school bestuurders van wederopbouwscholen in Nederland. De in Amsterdam gevestigde stichting is een ideëel onderzoeksbureau van architect Tjeerd Wessel en kunsthis torica Wilma Kempinga, dat zich richt op een verbetering van de (lagere) school- architectuur in Nederland. Zij vinden dat een groot aantal van de 2000 tot 3000 scholen uit de periode 1950-1985 behou den en gerenoveerd kunnen worden. In de hedendaagse scholenbouw wordt eigenlijk te gauw van sloop uitgegaan vanwege de totale afschrijving van het gebouw en dat is jammer volgens Wilma Kempinga. 'Oude scholen kunnen vaak prima hergebruikt worden. Het zijn niet altijd monumentale gebouwen, maar ze zijn wel sterk verbonden met jeugdherinneringen en de geschiedenis van de wijk. We horen van veel mensen, dat ze het jammer vinden als hun oude school verdwenen is. Ook voor schoolbesturen is het goed om te bedenken dat nieuwbouw niet altijd de oplossing biedt. Dat wordt wel vaak verwacht. Een nieuwe school kan best in een oud gebouw. Basisschoolbestuurders weten niet wat ze zouden kunnen willen.' Tjeerd Wessel vult aan dat een nieuw leven voor karakteristieke wederopbouwscholen ook gewenst is, omdat de oude gebouwen door het goede ontwerp van de construc tie, plattegrond en functionaliteit makkelijk De Katholieke Daltonschool Bisschop Bekkers te Groningen, waarvoor de stichting adviseerde. Mevrouw Meijer bestaat uit Wilma Kempinga en Tjeerd Wessel. kunnen worden aangepast aan de nieuwe wensen, die de samenleving aan deze gebouwen stelt. Ze lijken door achterstal lig onderhoud, technische veroudering en slechte isolatie uit de tijd te zijn, maar dat goed te verhelpen. Uit onderzoek van de stichting blijkt verder dat door een school een levensloopbestendige renovatie te geven en het gebouw duurzamer te maken, deze weer lang mee kan. Renovatie is ook goedkoper en beter dan een nieuw gebouw neerzetten. De klaslokalen van oude gebou wen zijn lichter en ruimer en er is voldoende ruimte om te spelen. Aan het behoud, de herwaardering en reno vatie ligt volgens Stichting Mevrouw Meijer een architectonische opgave ten grondslag. De stichting begeleidt het hele ontwerp proces. Ze maakt een plan van eisen, vraagt een aantal architecten voor een ontwerp en organiseert een informatiedag met archi tecten, gemeenten, gebruikers en school besturen om tot een concrete opgave voor een nieuwe school en schoolomgeving te komen. De eerste scholen die met de stich ting samenwerken zijn super enthousiast. Heemschut ondersteunt dit initiatief van harte en zal daar waar noodzakelijk de stich ting naar voren brengen vanwege haar spe cifieke kennis en non-profit adviesfunctie. juni 2013 I HEEMSCHUT 33

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2013 | | pagina 33