naar het SCHUTTEN VAN HET HEEM I Gabor Kozijn Mijn persoonlijke zoektocht De kern van Heemschut is al vele gene raties dezelfde. De Heemschutter ziet de waarde in van de historische omgeving en wil deze behouden. Als net afgestudeerd erfgoedprofessional wil ik leren hoe dat in de praktijk eigenlijk gaat. Heemschut leek mij daarvoor de aangewezen plek. Het is de grootste particuliere erfgoedvereniging en heeft een lange historie in de monu mentenzorg. Inmiddels ben ik benoemd in de commissie Utrecht en gevraagd in de redactie van het tijdschrift. De monumen tenbescherming is een ware zoektocht, met veel mensen, meningen en feiten. Daarom stel ik me in dit artikel de vraag: 'Hoe schut men anno 2013 eigenlijk het heem?' De wijze waarop de monumentenzorg werkt is sinds de oprichting van Heemschut in 1911 sterk veranderd. Dankzij de recente beleidsnota 'Modernisering Monumenten zorg' (MoMo) moet cultuurhistorie in een vroege fase van ruimtelijke planvorming worden meegenomen. Monumenten zijn volgens de Rijksoverheid een 'belangrijke factor en kans in ruimtelijke ontwikkelingen'. Maar tegelijkertijd wordt de monumenten zorg verder gedecentraliseerd. Steeds meer wordt van burgers verwacht dat zij zich actief inspreken voor het behoud van cultuurhis torische elementen in de ruimtelijke omge ving. Ondanks dat in theorie cultuurhistorie voor de overheid een belangrijke factor is in de ruimtelijke ordening, is de praktijk vaak anders. Dit komt door de aanname binnen MoMo dat we leven in een participatie maatschappij, waarin burgers actief en in een vroeg stadium (moeten) bijdragen aan de planvorming. In de praktijk gebeurt dat nog (te) weinig. Burgers weten vaak ook niet welke plannen er spelen en reageren logi scherwijs zodoende ook niet. Pas als een ontwikkeling in een vergevorderd stadium is komen burgers in actie en vormen 'opeens' een hindermacht, hetgeen MoMo juist wilde voorkomen. Dit gebeurt helaas ook nog te vaak bij Heemschut. In de kern heeft Heemschut alles in zich om de voorhoede te zijn in de nieuwe monu mentenzorg en de positieve kanten van MoMo ten volle te pakken. Heemschut is een grote vrijwilligersorganisatie voor en door betrokken erfgoedliefhebbers. De omslag om structureel vroeg actief te zijn bij planvorming is al een tijd bezig, maar het kan altijd beter. Nu de zorg voor monu menten steeds meer op het niveau van provincie en gemeente wordt geregeld, moet een scherp oog worden gehouden op de ontwikkelingen in de regio. Dat is veel werk. Vooral door nog meer te standaardi seren bij de Provinciale Commissies is naar mijn mening winst te behalen om Heem schut een efficiëntere monumentenzorger te maken. Maar bovenal is de hulp van alle leden van Heemschut meer dan nodig om in een vroeg stadium te kunnen reageren op voor monumenten bedreigende ruimte lijke plannen. Heemschut beschikt over een groot netwerk van vrijwilligers, maar meer hulp is altijd welkom. Mijn oproep is dan ook dat Heemschut actiever wordt in het werven en aan zich binden van 'young professio nals'. Om dit te ondersteunen was in mei de eerste bijeenkomst van binnen Heemschut actieve young professionals. Wij hopen in de toekomst met verse ideeën te komen, om het doel dat wij allen voor ogen hebben nog beter te bereiken. Heemschut heeft zich ook als doel gesteld om bewustwording te creëren bij de Neder landers. Zodoende gaat Heemschut dit jaar de Grote MonumentenGemeenteTest hou den. Gekeken wordt hoe gemeenten hun monumenten beschermen, bescherming bevorderen, onderzoek naar doen en erover communiceren. Uw hulp is hard nodig! Wij zoeken mensen die de gemeenten in hun regio willen onderzoeken op deze criteria. Op pagina 32 vindt u meer informatie. Om antwoord te geven op de openings vraag: anno 2013 schut men het heem door in een vroeg stadium actief mee te denken en te praten in planvormings processen. Ik denk dat dit de koers is die Heemschutters moeten gaan varen om samen met de overheid en andere partners de cultuurhistorische omgeving ook in de toekomst goed te kunnen behoeden, beschutten... 30 HEEMSCHUT juni 2013

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2013 | | pagina 30