ERFGOED INSPECTIE zeer kritisch Erfgoednieuws Cultureel erfgoed bij de rijksadviseurs goede handen? In april presenteerde de Erfgoedinspec tie een kritisch rapport onder de titel: 'Erfgoed in goede Handen?' In dit rap port gaat de inspectie in op het toezicht op de naleving van wet- en regelgeving ten aanzien van de erfgoedzorg door gemeenten in Nederland. constructieve veiligheid, ruimtelijke ordening, huisvesting en monumenten). De provincies hebben echter al te kennen gegeven mini maal te zullen monitoren en controleren op de naleving van de rechtsregels wanneer de Monumentenwet wordt overtreden. Uit de beleidsreactie van Minister Busse- makers, die op 21 maart naar de kamer is gestuurd, constateert Heemschut tot zijn spijt dat zij geen enkele maatregel voorstelt om aan bovenstaande problemen tegemoet te komen, uitgezonderd het idee van het instellen van een bestuurlijke boete. Heem schut heeft hierop zowel de Minister als de Kamerleden aangeschreven, om in gesprek te gaan over de uitkomsten van het rapport en de noodzakelijke te nemen stappen naar aanleiding van de uitkomsten. Zie voor meer informatie en het rapport de website van de erfgoedinspectie: www.erfgoedinspectie.nl m In het decembernummer van Heemschut (p. 28) berichtten we over onze vraag aan de Rijksdienst Cultureel Erfgoed hoe het nu zit met de opvolging van de taken van voormalig Rijksadviseur voor het Cultureel Erfgoed, de heer Wim Eggenkamp (zie ook diens gastcolumn in Heemschut nr 1/2013 p. 21). Hierop mochten we als FIM (Federa tie Instandhouding Monumenten) en Heem schut onderstaand antwoord ontvangen: Geacht Bestuur, Hierbij bevestigen wij ontvangst van uw brief d.d. 24 augustus ji. waarin u uw ongerust heid uitspreekt m.b.t. het verlies van een Rijksadviseur voor het Cultureel Erfgoed. Wij hebben begrip voor deze ongerustheid. Inmiddels zijn wij binnen het College van Rijksadviseurs (CRA) onze gedachten gaan bepalen over de wijze waarop het Cultureel Erfgoed moet worden behartigd. De Rijksbouwmeester heeft een deel van de werkzaamheden van Wim Eggenkamp over genomen en is lid geworden van het Herbe stemmingsteam. Ook de Rijksadviseur voor Landschap en Water zal cultuurhistorische projecten in zijn portefeuille opnemen. Tevens is het CRA nu bezig een werkprogramma op te stellen waarin ook aandacht zal worden gegeven aan de cultuurhistorische inbreng. Mocht de behoefte bestaan hierover nader van gedachten te wisselen dan ben ik daar toe graag bereid. Met vriendelijke groet, ir Frits van Dongen Rijksbouwmeester 28 HEEMSCHUT juni 2013 Werenschap rantwoordehjkheid Heemschut concludeert uit het rapport dat: 1. er een grote persoonlijke betrokkenheid is bij gemeenteambtenaren ten aan zien van het erfgoedbeleid, maar dat dit een wankele basis biedt voor de toekomst; 2. een goede naleving ontbreekt van het toezicht en de handhaving op de erf goedzorg, zoals vastgelegd door de Kamer in nationale wet- en regel geving; 3. dat met de voortgaande deregule ring van rijkstaken naar gemeen ten en burgers en de grote bezui nigingen dit taakveld nog verder onder druk komt te staan. De provincies worden met de nieuwe Wet Revitalisering Generiek Toezicht gezien als de interbestuur- lijke toezichthouder in het fysieke domein (milieu, bouwen, wonen,

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2013 | | pagina 28