Vrijwilliger op stap Een wandeling door Genemuiden met Tiem van Dalfsen Eric Ie Gras Tiem van Dalfsen is een geboren en getogen Genemuidenaar. Dat merkje als je met hem rondrijdt door het oude Zuiderzeestadje. Links en rechts wijst hij op erfgoed, waarvoor hij zich heeft ingezet: eerst als raadslid, later als wethouder en tegenwoordig als voorzitter van de Commissie Overijssel van Heemschut. Monumenten moet je maken Neem de Oude Begraafplaats aan de Blok- huisweg. Het is een rustig plekje in een stadje dat verder ook niet door toeristen en recreanten wordt platgelopen. Van Dalfsen wijst op het lijkenhuisje: 'Dat is gebouwd in 1871 in Neo-Gotische stijl. De hoeken van de voorgevel zijn voorzien van frivole pina kels van bepleisterd kalksteen met terra cotta ornamenten. Nogal ongebruikelijk in een behoudend stadje met een christelijke signatuur. Op de voorgevel zie je een dood shoofd met knekels, een zandloper en het opschrift Memento Mori. Een herinnering aan de eindigheid van het leven, die beter past in Genemuiden.' Van Dalfsen zette zich in voor het opknap pen van de begraafplaats in een tijd waarin er meer geld beschikbaar was voor erfgoed- behoud dan tegenwoordig: 'Maar dat wil niet zeggen datje nu niets kunt bereiken. Er zijn minder structurele fondsen, maar inciden tele middelen komen juist ruimer beschik baar. Daar moetje slim gebruik van maken. Bovendien komen er ook weer betere tijden. Daarvoor kun je nu al plannen maken.' Die plannen moeten grondig zijn voorbe reid, want monumenten kun je maken: 'Daarmee bedoel ik datje het moet restau reren, zodat anderen er de waarde van gaan zien. Daarna komt pas de erkenning.' Bovendien moet een monument geborgd zijn: 'Ook als de initiatiefnemer van het behoud, bijvoorbeeld een enthousiasteling van Heemschut, zich er niet meer voor kan inzetten.' Tiem van Dalfsen. 26 HEEMSCHUT juni 2013

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2013 | | pagina 26