Lodewijk Gerretsen KASTEEL AMERONGEN: het is meer dan het was! Luchtfoto van kasteel Amerongen met oranjerie, 2000. Kasteel Amerongen kent een bijzondere geschiedenis. Sinds het einde van de der tiende eeuw is de plek in de uiterwaarden van de Neder-Rijn bewoond geweest. De gebroeders Henric en Diederic Borre krij gen in 1286 toestemming van de Hollandse graaf Floris V om een 'Huys te doen tim meren'. In de loop der eeuwen is de ver dedigbare woontoren uitgebouwd tot een compleet kasteel, dat in 1673 door de Franse troepen van Lodewijk de veertiende volledig wordt platgebrand. Het doek blijkt echter niet voorgoed gevallen te zijn, want weldra worden er plannen ontwikkeld voor herbouw. Wat als een Fenix uit de as ver rijst, is een buitenplaats in Hollandse clas sicistische stijl. Het was Margaretha Turnor die een cruciale rol heeft gespeeld bij de herbouw van het kasteel. Omdat haar man Godard Adriaan van Reede als topdiplomaat regelmatig voor lange tijd in het buitenland verblijft, voert Margaretha eigenhandig de regie. Trouw schrijft ze haar man driemaal per week - steevast met de aanhef: 'Mijn heer, mijn liefste hartje' - over de vorderingen van de bouwwerkzaamheden. Deze egodocumen ten geven niet alleen een kijkje in de keuken van het bouwproces, maar laten ook zien hoe een adellijk dame zich ontpopt tot een echte 'Bouwvrouwe'. In het nieuwe buiten goed brengt de familie van Reede alleen de zomermaanden door. Tegen het einde van de negentiende eeuw draagt de familie van Reede het bezit over aan Aldenburg-Bentinck. Graaf Godard John George Carel van Aldenburg- Bentinck gaat met zijn familie permanent op het kas teel wonen en geeft de opdracht aan archi tect Pierre Cuypers om een aantal ruimtes aan te passen en te verfraaien. Zijn kinde ren dragen in 1977 het familiebezit over aan een stichting. Deze heeft als doel het behoud en beheer van het gehele kasteel complex, inclusief de bijgebouwen en de omringende tuin. De restauratie van het kasteel begint in 1988. Het historische interieur is goed bewaard gebleven en vormt met de collectie in de loop van de tijd een bijzondere eenheid. De stichting heeft er daarom voor gekozen de restauratie van dit historische interieur zo terughoudend mogelijk uit te laten voe ren om de unieke sfeer van het ensemble te bewaren. Dat wil zeggen dat behoud voorrang heeft boven restauratie en dat de oorspronkelijke inrichting en collectie zo veel mogelijk gehandhaafd worden: 'het is zoals het was'. Dit uitgangspunt geldt ook voor de afwerking van het interieur en de collectie. In 2011 is kasteel Amerongen na een lange restauratieperiode op een bijzondere wijze 24 HEEMSCHUT juni 2013

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2013 | | pagina 24