Ontwerp onder de maat Heemschut tekent beroep aan A Watertoren ernstig in verval Drenthe Flevolam Overijssel Utrecht Gelderland DRENTHE Zeeland ZEELAND Zuid Holland Noord Brabant Limburg ASSEN - Heemschut Drenthe zet grote tekens bij de gemeentelijke plannen voor de herinrichting van het stationsgebied van Assen. Om te beginnen verzet Heemschut zich tegen de voorgenomen sloop van het bestaande sta tion, een Postmodern gebouw dat in de volks mond bekend staat als 'de moskee' en daar inderdaad veel van weg heeft. Sloop is volgens Heemschut Drenthe vooral ongewenst, omdat er in Drenthe nauwelijks gebouwen uit de peri ode van het Postmodernisme te vinden zijn. Mocht het onverhoopt toch tot sloop komen, dan is het ontwerp voor het nieuwe stations gebouw onder de maat. Het is zelfs overdreven om te spreken van een gebouw, het gaat eer der om een kaal plein met een groot uitgeval len luifel. Assen verdient naar de mening van Heemschut Drenthe een betere entree, mede omdat het station vanuit de Stationsstraat nau welijks zichtbaar zal zijn. Eric Ie Gras V OVERIJSSEL HENGELO - Al meer dan een jaar voert de commissie Overijssel actie voor behoud van het badhuis. Het gemeentelijk monument bezit grote architectonische kwaliteiten. Dit nu wordt bestreden door het College van B&W. Deze opvatting heeft alles te maken met de 'deal' tussen het College en een ontwikkelaar. De ontwikkelaar wil het terrein betrekken bij een naastgelegen herbestemmingsproject. Het moet daarom weg. Inmiddels heeft het College het badhuis al van de gemeentelijke monumen tenlijst gehaald, bezwaren van Heemschut en andere organisaties ten spijt. B&W verklaar den de bezwaren ongegrond en ging daar bij in haar argumentatie zelfs zover dat werd gesteld dat anno 2013 het badhuis zeker niet meer als monument zou worden aangewezen. Het badhuis zou op dit moment onvoldoende kwaliteit hebben, hetgeen Heemschut betwist. Opvallend is dat de Monumentencommissie van Hengelo niet om advies is gevraagd. Her stel en hergebruik vindt Heemschut een logi sche keuze. In een gezamenlijk beroepsschrift hebben het Cuypersgenootschap en Bond Heemschut daarom beroep aangetekend bij de Rechtbank in Zwolle. Ook is een voorlopige voorziening gevraagd. Adriaan Velsink VLISSINGEN - De watertoren in Vlissingen is in 1894 gebouwd in neo-renaissancestijl door de N.V. Vlissingse Duinwaterleidingen. De begane grond en eerste etage van dit rijksmonument zijn oorspronkelijk als woning ingericht. In 1974 is het woongedeelte verbouwd tot bedrijfs ruimte. Sinds 1 januari 2008 zijn drie kamers boven in de watertoren te huur. Al geruime tijd is er weinig of geen onderhoud gepleegd, waar door de toren in een deplorabele staat verkeert. De kozijnen zijn verrot, er zijn ernstige breuken in het cement en scheuren in de muren. Zink werk laat los en de dakkapellen zijn aangetast. Twee particulieren hebben dit verval gemeld, ook al omdat er een gevaarlijke situatie ont staan was. Heemschut Zeeland is vervolgens op onderzoek uitgegaan en kwam tot de ont dekking dat de watertoren was doorverkocht aan een particulier, die een passie voor water torens bezit. Samen met de gemeente Vlissin gen wordt nu een herstelplan ontwikkeld om de meest urgente reparaties te verrichten. Inmid dels zijn het zinkwerk aan de koepel en dakka pellen hersteld. Een bijkomend probleem doet zich voor nu blijkt dat de trekstangen tussen de kozijnen zijn gaan roesten. Het is de bedoeling dat samen met de eigenaar inspanningen wor den verricht om tot herstel te komen. De water toren is een voorbeeld hoe door onzorgvuldige eigenaars van rijksmonumenten zware schade kan ontstaan als hier niet door controlerende instanties op wordt gewezen. Willem Heijbroek V Friesland Noord Holland Assen, huidige station. juni 2013 HEEMSCHUT 19

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2013 | | pagina 19