Heemschut actief Wethouder wil stadsgezicht afschaffen Molenromp niet verkopen Scheepjeskerk moet beschermd! 1 UTRECHT NOORD-BRABANT ZUID-HOLLAND 18 heemschut juni 2013 AMERSFOORT - De wijkjes Jeruzalem en Jeri- cho in Amersfoort zijn van bijzondere waarde als voorbeeld van vroege Wederopbouw en als zodanig ook opgenomen in een gemeentelijk beschermd stadgezicht. Bij de bouw is voor namelijk gebruik gemaakt van het in Engeland ontwikkelde Airy-systeem. Het systeem is in de eerste jaren na de oorlog toegepast door archi tecten als Van Tijen, Maaskant en Berghoef. Het systeem was ideaal omdat snel gebouwd kon worden. Het wijkje is bijzonder omdat het nog bijna vol ledig oorspronkelijk is. Het enigszins geïsoleerd liggend gebied straalt bij de drukke binnenstad bovendien een bijzondere rust uit. De oor spronkelijke stedenbouwkundige- en beplan- tingsopzet is nog volledig in tact. Ondanks hun leeftijd vertonen de woningen nog geen sporen van verval. Bijzonder onaangenaam verrast waren de bewoners dan ook toen in januari 2013 bekend werd dat de eigenaar, woningcorporatie 'de Alli antie', plannen tot sloop bleek te hebben om op die locatie woonappartementen in een duurder segment te realiseren. In een vergadering van de raadscommissie dit voorjaar, kwamen dan ook zo'n 150 verontwaardigde buurtbewoners opdagen die wezen op het feit dat het hier een beschermd stadsgezicht betrof. Het ijs koude antwoord van de wethouder was 'Wat dat beschermd stadgezicht betreft, dat kunnen we zo intrekken!'. De commissie Utrecht heeft zich inmiddels aangesloten bij het verzet van de bewoners. Ivo Meijhuizen De wijk Jeruzalem. LAGE ZWALUWE - Eleemschut Brabant heeft dit voorjaar een dringend beroep gedaan aan de Rijksoverheid om een molenromp in de pol der van Lage Zwaluwe (gemeente Drimmelen) uit 1794 voorlopig niet te koop te zetten. De Stichting Behoud Poldermolen kan dan op zoek naar middelen om dit gemeentelijk monument te verwerven. De Stichting Behoud Poldermolen wil de molen aankopen, consolideren en indien mogelijk res taureren. De Provincie Noord-Brabant heeft de Poldermolen erkend als een waardevol object via de Cultuurhistorische Waardenkaart. Nie mand minder dan Prins Willem van Oranje heeft opdracht gegeven tot de bouw van de molen. De molen is bovendien onderdeel van de Liberation Route van de Tweede Wereldoor log en de Koude Oorlog. In de Tweede Wereld oorlog deed de molen dienst als uitkijkpost. De hierdoor zwaar beschadigde molen heeft ondertussen 125 sympathisanten. Eleemschut is van mening dat het RVOB (Rijks Vastgoed en Ontwikkelings Bedrijf) de molen romp gratis of voor een symbolisch bedrag moet overdoen aan de Stichting Behoud Pol dermolen. Vanwege het jarenlange laten ver vallen van de molen is verkoop uit den boze. Verkoop van een vervallen molenromp kan namelijk leiden tot sloop en dit baken in de pol der verdient het te blijven bestaan. De molen kan zich dan ontwikkelen tot een plaats van herinnering. Miriam van den Dries/Tom van Hekelen HAZERSWOUDE - Sinds 2006 is Heemschut Zuid-Holland bezig met een beschermings- aanvraag voor de Scheepjeskerk. Het belang is gelegen in de vroege toepassing van neogo tiek in Nederland: de Willem II - of stukadoors gotiek. Zeer belangrijk is daarbij het gebruik van het toen nieuwe materiaal gietijzer. De kerk vertegenwoordigt een belangrijke waarde tussen de oudere neoclassicistische en de jon gere neogotische kerken. Het Bisdom, eigenaar van het complex, heeft besloten om deze kerk voor minimaal 10 jaar te blijven gebruiken. De directe bedreiging valt hierdoor weg, waardoor de aanvraag als Rijksmonument komt te ver vallen. De kerk zal flink gerenoveerd moeten worden en daar is geld voor nodig. Men wil dat bekostigen door de naastgelegen pastorie te verbouwen tot appartementen in combina tie met nieuwbouw. Heemschut heeft kerk en pastorie(gevel) voorgedragen als aan te wijzen gemeentelijk monument. Conny Steenwinkel V

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2013 | | pagina 18