WP m Heemschut actief Tv* mmm Nieuwbouw aan Rokin en Damrak De Bazelbrug gerestaureerd A Projecten in de polders 'S&oa&rrff ïfWjffiJl Limbui AMSTERDAM Noord Holland Flevolam Overijssel CENTRUM - Heemschut Amsterdam maakt zich zorgen over nieuwbouwontwikkelingen aan het Damrak en het Rokin. In de periode 1960-1990 zijn aan deze straten enkele grootschalige en slecht in de binnenstad passende panden gere aliseerd. Deze panden worden in de komende jaren vrijwel allemaal vervangen door nieuw bouw. Volgens Heemschut is het noodzakelijk om deze vernieuwingen te gebruiken om het stadsgezicht te herstellen. Zichtbaar is echter dat veel van de nieuwe ontwerpen slecht passen in het stadsbeeld. Zo worden het NRC-gebouw en Rokin-Plaza grote glaspaleizen. Mooi op de Zuidas, maar niet in de historische binnenstad. De echte test komt echter bij de vernieuwing van het Fortisgebouw. Dit gigantische pand Noord Brabant Zeeland uit de jaren tachtig zal vervangen worden door g- nieuwbouw, vermoedelijk voor een warenhuis, y Wanneer het Fortisgebouw vervangen zal worden door grootschalige modernistische nieuwbouw, zal het gebouw wederom een aantasting zijn van de binnenstad. Heemschut pleit daarom, samen met de Vereniging Vrienden van de Amsterdamse Binnenstad, voor een bebouwing die past in de binnenstad. Het pleidooi van de erfgoedorgani saties is positief ontvangen door diverse deel raadsleden. De eerste schetsen laten ook zien dat men in de goede richting denkt. Heemschut houdt de ontwikkelingen in de gaten. Norman Vervat NOORD-HOLLAND FLEVOLAND HUIZEN/NAARDEN - Op een koude dag in maart lopen twee vrouwen over een gloednieuwe brug op de grens van Huizen en Naarden in het Gooi. De brug is hoofdrolspeler in een jaren lopende soap, die startte in het najaar van 2008. Hetty Laverman, links op de foto, zag een auto tol lend over de brug gaan, het monument van de hand van K.P.C. de Bazel zwaar beschadigend. Na veel bemoeienissen door monumentenbe schermers, waaronder Heemschut, is de brug hersteld en op 3 april van dit jaar feestelijk geopend. Naast Laverman, van de Stichting De Limiten en Valkeveen, die zich ook inzette voor herstel, wandelt Mary Verloop, de oudste bewoner van het gebied en degene die de brug het langst meemaakte. De brug is robuuster uitgevoerd dan het origineel, maar wel in de stijl van De Bazel. De feestelijke onthulling door twee wethouders van beide buurgemeenten werd overschaduwd door een boze brief van het nabijgelegen speelpark Oud Valkeveen. De breedte van het wegdek is namelijk terugge bracht van 3,03 tot 2,98 meter. De missende vijf centimeter speelden de eerste bus richting het speelpark al parten: de chauffeur besloot te keren. Helaas vervolgt de soap met een nieuwe aflevering over beschadigingen. Daags na de opening reed een agrariër met zijn voer tuig een handvol bakstenen uit het splinter nieuwe metselwerk. Peter Schat NOORDOOSTPOLDER - De Commissie Flevo land probeert een actieve rol te spelen bij het opstellen van gemeentelijke erfgoed lij sten in Flevoland en de Flevolandse Wederopbouwlijst. Met betrekking tot specifieke projecten houdt de Commissie de ontwikkelingen rond het windturbinepark voor de kust van de Noord oostpolder nauwlettend in de gaten. Haar zorg gaat uit naar het behoud van het Belvedere- gebied Noordoostpolder en het beschermde dorpsgezicht van Urk. Voorts ondersteunt de Commissie pogingen tot behoud van de 200 jaar oude werf Metz op Urk. In Dronten spant de Commissie zich in voor herbestemming van de pioniersbarak van Dronten en het behoud van de glaskunst van Alfred van Werven in Kerkcentrum De Voorhof. De Commissie zal de ontwikkelingen op het Werkeiland Lelystad kritisch blijven volgen. Zij is zeer verheugd met het besluit de binnenruimte van het voormalige kamp voorlopig open te houden, zodat het historische karakter van het werkeiland niet verder wordt aangetast. Helaas is het in 2012 niet gelukt 'De Waterwijzer', het voormalige kantoor van de Zuiderzeewerken in Lelystad, te behouden. Willy van der Most V

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2013 | | pagina 17