Heemschut actief Provinciale weg bedreigt erfgoed Rijksmonument hoeve Nienhuis BAEXEM - De Baronsberg ligt in het beekdal van de Elaelenschebeek naast het vroegere omgrachte en verdwenen kasteel De Borg en nabij de nog bestaande kastelen Baexem en Exaten. Het is een kunstmatige heuvel die eeuwen lang bebost is geweest en waaraan vroeg in de twintigste eeuw een kapel en kel der zijn toegevoegd. Eloge cultuurhistorische en archeologische waarden mogen verwacht worden, nu aanpalend opgravingen gedaan zijn <B waarbij de fundering van De Borg is blootge- legd en een nederzetting, een grafveld en een mogelijke grafheuvel uit de Romeinse tijd is gevonden. De ophoging en directe omgeving zijn een beschermd rijksmonument. Het per ceel achter kasteel Baexem waarop de Barons- berg ligt, wordt nu mogelijk aangesneden of doorkruist door een door de provincie Limburg geplande wegomlegging: de opwaardering van de N280, de verbinding Roermond-Weert. De Baronsberg staat bekend als een oase van rust en natuurlijke beleving in een gebied met hoge cultuurhistorische en archeologische waarden. Wiel van Heugten, oud-wethouder van de voor malige gemeente Baexem, heeft het initiatief genomen voor een actie tot behoud van de Baronsberg in Baexem. Heemschut Limburg en de Stichting Limburgse Kastelen hebben zich hierbij aangesloten en kenbaar gemaakt dat het waardevolle, verstilde gebied moet worden behouden. Door veel inwoners uit de regio is eveneens gereageerd. Hans Vermeer GELDERLAND BELTRUM - Het rijksmonument Nienhuis in Bel trum heeft als bewoningsplaats een zeer lange geschiedenis. Al in 1614 wordt het genoemd met als eigenaar Johan te Nienhausz. In de loop van de tijd heeft het vele functies gehad, waaronder herberg, bierbrouwerij, boer derij, vergaderplaats voor de markegenoten en gemeentehuis. Momenteel is op het erf nog steeds een moderne boerderij gehuisvest. De huidige monumentale gebouwen dateren uit 1806 en verkeren in een zeer slechte staat omdat deze niet meer gebruikt worden voor bewoning en veestalling. Tot het erfgebied behoort ook een monumen tale oprijlaan met dubbele rijen eiken. De huidige eigenaar wil een klein deel van het tot het rijksmonument behorende stalgedeelte slopen om plaats te maken voor een ligboxen- stal/jongveestal. Het betreft een gedeeltelijk ingestorte varkensstal uit circa 1936, die aan het staldeel uit 1806 is aangebouwd. Omdat de eigenaar bereid is om, met steun van de provin cie, gemeente en de RCE, mee te werken aan het behouden van het rijksmonument, heeft de gemeente Berkeiland besloten in te stemmen met sloop van de varkensstal. Daartoe is een ontwerpbesluit omgevingsvergunning met uit gebreide procedure geformuleerd en gepubli ceerd waarop inzage mogelijk was. Heemschut heeft hierop gereageerd met een zienswijze waarbij onder andere de nadruk is gelegd op het treffen van voorzieningen voor het behoud van het gebouwencomplex. Daarnaast is gewe zen op de mogelijkheden die bestaan om de vormgeving van de ligboxenstal aan te passen aan de architectuur van het rijksmonument. Daartoe zijn voorbeelden aangereikt. Op basis van de toezeggingen van de eigenaar om de oude stalgebouwen weer in gebruik te nemen als jongveestalling alsmede de mede werking van provincie en de RCE, heeft de gemeente inmiddels besloten om de definitieve vergunning af te geven. Chris Scharten 16 heemschut juni 2013

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2013 | | pagina 16