Heemschut actief Bestemmingsplan Binnenstad Oost Resultaat in Südwest-Fryslan De deels vergraven dijk Limburg FRIESLAND GRONINGEN Boumawoningen aan de Oostersingel. GRONINGEN - De commissie Groningen van Heemschut maakt sinds voorjaar 2010 deel uit van het Platform cultureel erfgoed Groningen, samen met de Vrienden van de Stad Groningen en de bewonersverenigingen van het A-kwar- tier, Binnenstad Oost en de Hortusbuurt. Vanaf 2011 is het Platform bezig met de nieuwe bestemmingsplannen voor de Groningse bin nenstad: het middeleeuwse centrum binnen de Diepenring en de 17e-eeuwse uitbrei ding naar het noorden (de Hortusbuurt) en het oosten (Binnenstad Oost). De binnenstad is grotendeels aan gewezen als beschermd stadsge zicht. Het Platform streeft ernaar de bestemmingsplannen zo bescher mend mogelijk te maken, ook als het gaat om karakteristieke beeldbepalende panden en ensembles buiten het beschermd stadsgezicht. Het bestemmingsplan voor binnenstad Oost is nu gereed. Bereikt is dat een aantal wijzigin gen in het bestemmingsplan is opgenomen. De belangrijkste is dat de afwijkingsbevoegdheid van B&W voor een complex woningen aan de Oostersingel uit 1936 van de stadsarchitect Siebe Jan Bouma is geschrapt. Heemschut wil dat nu ook realiseren voor de andere wonin gen van het Boumaplan in het gebied achter de Oostersingel: de woningen aan de Kruitgracht, de Walstraat en de Gymnasiumstraat. Tineke Vooys PINGJUM - De vele acties die in het afgelopen jaar door Heemschut Fryslan zijn ondernomen om de aantastingen (verzakking, vergraving, gebrek aan onderhoud) van de Pingjumer Gul den Halsband een halt toe te roepen, lijken hun eerste vruchten af te werpen. Dit oude, middeleeuwse dijklichaam rondom het dorp Pingjum, nabij de voormalige Marneslenk, vindt Heemschut van belang om voor de toekomst te behouden. Samen met de Werkgroep Ping jumer Gulden Halsband heeft Heemschut de gemeente Südwest-Fryslan middels brieven, gesprekken en een inge diende zienswijze op de 'Concept Erfgoednota Südwest-Fryslan 2013-2016' aangespoord om his torisch onderzoek te laten uitvoe ren naar de ontstaansgeschiedenis van de dijk. Ook is verzocht om de Halsband aan te wijzen tot gemeen telijk monument. Deze acties hebben ertoe bijgedragen dat de gemeente raad van SWF eind januari 2013 met Overijssel grote meerderheid instemde met het gemeentebreed vaststellen van gemeentelijke monumenten. Ook de voorstellen voor de bescherming, his torische analyse en consolidatie van het gemeentelijk deel van de Halsband zijn in eerste instantie positief door de raad ont vangen. Het verkrijgen van een monumenten status is hiermee een grote stap dichterbij. Marloes Eskens Friesland Noord Holland Zuid Holland Utrecht Gelderland Noord Brabant juni 2013 HEEMSCHUT 15

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2013 | | pagina 15