Bescherming noodzakelijk Geschenkwoningen Verschillende typen Zweedse modelwoningen in Heijningen. zijn van het bungalowtype, al dan niet voor zien van een aangebouwde bijkeuken. Oos tenrijk levert ook prefab woningen, maar dat zijn meer zomerhuisjes. Daarmee komt het totaal op 760 buitenlandse woningen. Er is een voorkeur voor het in eigendom geven van deze woningen; verhuren gebeurt via de corporaties. De toekomstige eige naars moesten bij plaatsing op eigen grond maximaal ƒ1.000,- bijdragen. De stich- tingskosten, bekend van een serie Zweedse woningen bedragen omstreeks ƒ12.000, inclusief grond. Dat is ongeveer de helft goedkoper dan de stenen woningen, die de Nederlandse overheid beschikbaar stelde. Een heel bijzondere woning, geschonken door de medewerkers van een Finse fabriek Eklöf, zonder tussenkomst van een hulpor ganisatie of regering, staat in Dreischor. Dit is een houten bungalow met keuken, huis kamer en twee slaapkamers, oorspronkelijk ontwikkeld voor de markt in de Sovjet-Unie. Heemschut vindt dat een aantal min of meer intacte geschenkwoningen op locatie hersteld en beschermd moet worden. Op Schouwen-Duiveland zijn in 2005 door de heemkundige vereniging samen met Heem schut pogingen gedaan Noorse en Deense watersnoodwoningen op de gemeentelijke monumentenlijst te plaatsen, wat echter niet is gelukt. Wel heeft de woningcorporatie de woningen aangepast aan de moderne woon- eisen, zodat ze nog geruime tijd mee kun nen. Onlangs heeft de gemeente Moerdijk de watersnood museumwoning in Heijningen op Noorse woning museum 'De Meestoof' St. Annaland, afkomstig van Stavenisse. De Meestoof, woonkamer en keuken. Vrij snel na de watersnoodramp van 1953 zijn door de Scandinavische landen geschenkwoningen beschikbaar gesteld in de vorm van bouwpakketten. De Noorse prefab woningen uit Finmark, ontworpen door Kurt Jorgensen en bedoeld voor ont heemden tijdens de Tweede Wereldoor log, waren onvoldoende geïsoleerd om de strenge kou te doorstaan. Ze zijn echter wel geschikt voor het veel mildere klimaat in Nederland en kunnen meteen verscheept worden. De houten prefab huizen moeten op een tevoren aangelegde betonnen fundering worden geplaatst. Nederlandse aannemers voorzien de huizen van dakpannen, aan sluitingen voor gas en water en schuurtjes. De huizen zijn dubbelwandig met een isole rende tussenlaag, vaak ook met vloerisola tie en dubbele ramen. Op de begane grond bevinden zich een halletje, zit- en eetkamer en keuken. Er is ook een kelder en een dou cheruimte, voor die tijd een luxe voorziening. Op de verdieping zijn drie slaapkamers met daarboven een zolder. De overgrote meerderheid wordt gevormd door Noorse en Zweedse geschenkwonin gen (respectievelijk 225 en 237 stuks in ZW Nederland). Daarna volgen Denemarken en Finland met 64 en 13 woningen. Van de Noorse en Zweedse woningen worden meerdere typen geleverd, zowel met als zonder verdieping, voor bewoning door 5 tot 9 personen. De Deense en Finse woningen de gemeentelijke monumentenlijst geplaatst. Nu de verschillende typen nood- en ge schenkwoningen in snel tempo verdwijnen lijkt het zinvol om de overgebleven min of meer originele exemplaren te registreren. Wij doen daarom een oproep om het bestaan van dit soort woningen bij Heemschut te melden, liefst met foto. Uw berichten zien we graag tegemoet via redactie@heemschut.nl of via ons postadres (zie pagina 42). Interessante websites op dit gebied zijn: www.demeestoof.nl www.watersnoodmuseum.nl www.openluchtmuseum.nl www.annol953.nl juni 2013 I HEEMSCHUT 13

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2013 | | pagina 13