De stelling: 'Het heeft geen zin om verder bezwaar te maken tegen de sloop van het voormalige Franciscanercollege Sankt Ludwig in Vlodrop' VLADIMIR STISSI, voorzitter Cuypersgenootschap FRANS HOEBENS, vice-voorzitter Heemschut Limburg Meru, de Maharishi European Research University, wil Sankt Ludwig slopen om er een campus te vestigen. Heemschut Lim burg berust in de afgegeven sloopvergunning, maar het Cuy- persgenootschap blijft zich verzetten. 'In de afgelopen jaren heeft Meru, diverse pogingen gedaan om St. Ludwig te laten slopen. Ze zijn daarbij steeds door rechtbanken en Raad van State in het ongelijk gesteld en hebben nooit een serieuze poging gedaan een oplossing te vinden met behoud van het gebouw. De enige ontwikkeling is dat er illegale sloopwerkzaamheden hebben plaatsgevonden en het gebouw schandelijk wordt verwaarloosd. Toch is het casco nog wonderbaarlijk goed en het gebouw functio neel geschikt voor herbestemming. Er is dus volgens het Cuypers genootschap geen reden waarom er een andere juridische uitspraak zou komen dan de vorige. Als Meru hoge kosten voor herbestem ming opvoert, is dat eigen schuld dikke bult. Ze hebben zelf gewacht en gesloopt en daarmee dit probleem geschapen. De Nederlandse monumentenwet heeft terecht weinig begrip voor eigenaren die hun monument moedwillig te gronde richten, en wij verwachten dat rechters dat principe zullen respecteren.' 'Sankt Ludwig, het laatste Kulturkampfcollege dat in Nederland gebouwd werd, was een specimen van ingetogen Duitse neogotiek. Een bijzondere locatiekeuze midden in de natuur, maar vlakbij een stationnetje langs de spoorlijn Roermond-Düsseldorf. De onrecht matige start van de sloop van dit rijksmonument riep in 2005 alom ergernis op. Ook Heemschut vroeg om handhaving, herstel en behoud. De gemeente Roerdalen heeft in 2011 de Meru gelast om de derde sloopaanvraag te onderbouwen met rapporten inzake de logistieke noodzaak, de technische staat en de hergebruiksmogelijkheden. Alle rapporten wezen uit dat handhaving geen enkel doel kon dienen en dat bouwtechnisch herstel economisch onverantwoord was, ook van de markante voorbouw. Heemschut koos daarom voor overleg met Meru. Daarin werd toe gezegd dat er in overleg met Heemschut een info-centrum komt, dat de herinnering aan het college behoudt. Dat is Heemschut meer waard dan een verdere procedure tegen de haar inziens onvermij delijke sloop.' juni 2013 I HEEMSCHUT 11

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2013 | | pagina 11