Op 22 januari van start Ook het grote publiek zal zich aangesproken weten door het programma van Het Jaar van de Boerderij 2013. De vele op lokaal niveau georganiseerde activiteiten brengen de grote cultuurhistorische en belevings waarde van boerderij en erf dichtbij. Er zijn meerdere gelegenheden om boerderijen te bezoeken en te bekijken. Met name de lan delijke pers speelt hierbij een belangrijke rol. Schuur bij Scholtenboerderij Woold, Winterswijk. het bijzondere karakter van hun boerderij en erf. Geslaagde en minder geslaagde herbe stemmingprojecten kunnen tot voorbeeld dienen en tot inzicht leiden dat er meer mogelijk is dan gedacht. Een belangrijke deel van de doelgroep wordt gevormd door de overheden, de gemeen ten, de provincies, de rijksoverheid en zelf standige bestuursorganen als de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed. Op deze groep zal in de te organiseren discussies vooral een beroep worden gedaan als het gaat om de stimulerende rol die zij welbeschouwd verplicht is te bieden bij het ontwikkelen en herbestemmen. Kennis en ervaring wil op ambtelijk niveau nog wel eens tekort schieten waardoor er onnodige hobbels ontstaan. Door de discussie tussen eigena ren, beleidsmakers en uitvoerders te bevor deren komen mensen, expertises en ideeën dichter bij elkaar. Dat helpt. Uiteraard richt het programma van Het Jaar van de Boerderij 2013 zich ook op de pro fessionals. Er zijn nogal wat architecten, makelaars, houtbewerkers, rietdekkers, voegers, schilders, tuinarchitecten die de boerderij en het erf hebben ontdekt als een uitdagend en veelbelovend werkterrein. Ook hen biedt het programma vele aanknopings punten om hun diensten aan te bieden. Belangrijk is de groep van enthousiaste boerderijliefhebbers die zich inzetten voor de verschillende belangenorganisaties. Het gaat om het grote aantal bij de zestien boer derijstichtingen betrokken mensen, maar natuurlijk ook om de provinciale commis sies van Heemschut en andere cultuurhis torische organisaties. Enkele programma onderdelen zijn erop gericht om juist deze mensen met elkaar in contact te brengen. Vaak is er veel specifieke kennis beschik baar en is er dus alle reden om te proberen die te mobiliseren en toegankelijk te maken. Verschillende toegespitste kennisprojecten zijn erop gericht om dit te faciliteren: de door de RCE in het leven geroepen Erfgoedthe saurus www.erfgoedthesaurus.nlis daar een goed voorbeeld van. Door de stichting Agrarisch Erfgoed Nederland is de Agriwiki in het leven geroepen, een soort Wikipedia die geheel gewijd is aan historische boerde rijen en erven www.agriwiki.nl De officiële aftrap van Het Jaar van de Boerderij 2013 vond plaats op 22 janu ari in De Koningshoeve te Klaaswaal in de Hoeksche Waard. Oud-landbouwminister en huidig hoogleraar Cees Veerman hield daar het jaar ten doop in combinatie met de plaatselijk georganiseerde Verlichte Boer derijenroute. Op 26 februari werd op dezelfde locatie in Klaaswaal een studiebijeenkomst gehou den die het onderwerp herbestemming van agrarisch erfgoed centraal stelde. Die bij eenkomst vormde de inhoudelijke start van het programma. Om niets te missen van de verschillende programma-onderdelen: zie de website www.boerderij2013.nl. a Ewoud van Arkel is zelfstandig uitgever. Hij is verbonden aan de stichting Agrarisch Erfgoed als projectleider van het kennissys teem Agriwiki en als lid van het projectteam Jaar van de Boerderij 2013. De Middenhof bij Terwolde. maart 2013 HEEMSCHUT 9

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2013 | | pagina 9