Er zijn in Nederland nog zo'n 90.000 historische boerderijen te vinden De balans opmaken Herbestemming Ewoud van Arkel Hoewel het Jaar van de Boerderij 2003 bij velen nog vrij vers in het geheugen ligt, is het toch zaak om nu weer eens te kijken hoe het staat met het agrarisch erfgoed. In de eerste plaats vindt dat zijn reden in de omvang van het werkterrein. In de voor gaande decennia - met name in de jaren '70, '80 en '90 - is weliswaar een behoor lijk groot aantal historische boerderijen en bijgebouwen door sloop van de aardbodem verdwenen, maar de huidige voorraad is nog aanzienlijk. Er zijn in Nederland, verspreid over alle provincies naar schatting - pre cieze cijfers zijn niet voorhanden - nog zo'n 90.000 historische boerderijen te vinden, inclusief de boerderijen uit de naoorlogse Wederopbouwperiode. Dat is een zeer omvangrijk werkterrein, een grote rijkdom aan agrarisch erfgoed: vaak prachtige boer derijen en erven die in veel gevallen uiter mate geschikt zijn om ruimte te geven aan nieuwe, economisch kansrijke initiatieven. Belangrijke tweede reden is dat de drei ging van sloop nog steeds niet geweken is. Het Jaar 2003 heeft op effectieve wijze de aandacht gevraagd en gekregen voor de problematiek van het slinkend agrarisch erfgoed. Het heeft zeker de alertheid ver groot en bovendien een aantal in potentie bruikbare handvatten opgeleverd. Echter, in de afgelopen jaren zijn de omstandigheden die bepalend zijn voor effectieve bescher ming bepaald niet verbeterd. Economische, ruimtelijke en sociaal-maatschappelijke ont wikkelingen grijpen sterk op elkaar in en dat heeft gezorgd voor een klimaat dat zacht gezegd niet erg gunstig is voor het behoud van historische boerderijen en erven. Toch is er ook een perspectief biedende omstandigheid die maakt dat het zeker de moeite waard is om juist nu Het Jaar van de Boerderij 2013 te organiseren. Onder het samenvattende begrip herbestemming is land: leegstand en herbestemming' werd in 2008 de toon gezet. Op dat moment werden 80 leegstaande boerderijen geteld, maar hoogstwaarschijnlijk waren het er aanzienlijk meer. De uitdaging is inmid dels opgepakt door de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed met het in 2010 gestarte Nationaal Programma Herbestemming. Voor Het Jaar van de Boerderij 2013 is het hoofdthema het vinden van het antwoord op de vraag: wat betekent herbestemming voor agrarisch erfgoed? Hoewel herbestemming van historische boer derijen in de beeldvorming nogal bescheiden overkomt (veel aandacht gaat uit naar ker ken, fabrieken, scholen, etc.) is, zo hebben we gezien, het aantal objecten groot. Wel beschouwd levert elk geheel of gedeeltelijk stoppend agrarisch bedrijf de noodzaak voor functiewijziging van gebouw en erf. In de eerste plaats lijkt de zogenaamde verbrede landbouw goede kansen te bie den voor het behoud van agrarisch erf goed. Deze zich onder meer in de nabij- Nevenzel bij Den Ham (Eerde). het streven naar 'behoud door ontwikkeling' van het cultureel, en dus ook van het agra risch erfgoed, in de afgelopen jaren hoog op de agenda komen te staan. In het Jaar 2003 werd al vastgesteld dat door veranderende arbeidsvoorkeuren en bijbehorende leefgewoontes, door de ver stedelijking en door de stijgende grond- prijzen, veel boerderijen hun oorspronkelijk agrarische functie hebben verloren of op korte termijn verliezen. Voor de vrijkomende gebouwen restten in principe twee moge lijkheden: sloop of hergebruik. De in voor gaande decennia ogenschijnlijk onstuitbare neiging tot drastische sloop lijkt verminderd te zijn en (het streven naar) hergebruik is intussen voorzichtig aan de norm aan het worden. Door het project 'De Oude Kaart van Neder- maart 2013 HEEMSCHUT 7

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2013 | | pagina 7