Vernieuwd hand! MONUMENTEN®? Een klassieker. Zo kan men het handboek van Yvo Meihuizen over het beheren, onderhouden en handhaven van monumenten het best kenmerken. Het boek verscheen onlangs in een vijfde, geheel herziene druk en is speciaal voor de lezers van Heemschut tijdelijk met een aantrekkelijke korting te bestellen. 3ND erh^MENT JDEN EN Ha"DHAVEN Mathijs Witte 'oor ambtenaren M°numentenwet en d architecten en eigenar™0nUme"te^org Yvo heihuizen Vijfde druk Het boek van Yvo Meihuizen is een weerslag van ervaringen die de schrijver heeft opge daan, al werkende in de monumentenzorg. Met een enorme kennis van zaken beschrijft de huidige duo-voorzitter van de commissie Utrecht van Heemschut achtereenvolgens de geschiedenis van de monumentenzorg, het juridische kader (Monumentenwet 1988, WABO, en internationale verdragen), het technische kader met het omgaan en het onderhoud aan monumenten, het histori sche kader met de verschillende bouwstij len en het gebruik van bouwtechnieken en bouwmaterialen in het verleden en het maat schappelijke kader met een nadruk op de mogelijkheid tot herbestemming van monu mentale gebouwen. Dit boek biedt een over zicht van de diversiteit van de praktijk waarin monumentenzorgers dienen te opereren. Het doel van de schrijver is om met een handboek te komen dat op een eenvoudige manier de hoofdzaken van de monumen tenzorg op een rijtje zet. Daarin is het boek zeker geslaagd. Het is knap dat de wet- en regelgeving uit de Wet Algemene Bepalingen Omgevingsrecht zo helder uiteengezet is. Ook de voorbeelden en illustraties spreken voor zich. De grote meerwaarde zit in de hoofdstukken over hoe om te gaan met erfgoed en hoe je een monument in stand kunt houden. Daar is geen eenduidig antwoord op te geven, maar degene die de inhoud van dit boek ter harte neemt, kan straks wel beter tot een bepaald besluit komen. Zo zijn er handige tips over hoe zorgvuldig met monumenten om te gaan. Daarnaast is het hoofdstuk over de herbestemming van monumentale gebouwen een welkome aanvulling. Prak tijkvoorbeelden van herbestemming van gebouwtypen worden genoemd en de schrij ver probeert het krachtenveld waarin het proces van herbestemming plaatsvindt te beschrijven. Hij breekt een lans voor het feit dat niet alles maar herbestemd kan worden. Een gebouw dat geen herbestemmingsfunc tie kan krijgen mag in bepaalde gevallen tot ruïne vervallen of zelfs worden gesloopt. In zijn slotwoord geeft de schrijver ons nog een woord van bezinning mee. Ondanks de pogingen de wet- en regelgeving te vereen voudigen en te verminderen is het boek sinds 2007 de eerste druk uit kwam, toch veel dikker geworden. Monumentenzorg moet dan ook niet teveel in regels en wetge ving worden vastgelegd, maar de bescher ming van monumenten, als onderdeel van een algemeen beheer van de ruimtelijke kwaliteit, dient zich daarbuiten af te spelen. Yvo Meihuizen, Een monument beheren, onderhouden en handhaven. Overzicht van de Monumentenwet en de monumentenzorg voor ambtenaren, architecten en eigena ren. Den Haag: SDU uitgevers, 2012. vijfde druk. ISBN-nummer: 9789012577359. Prijs 49,95. Via onderstaande website kunnen Heemschut leden het boek bestellen tegen een korting van 15%: www.sdu.nl/monumentbeheren. Het boek kan ook telefonisch worden besteld via de afdeling Klantenservice: (070) 378 98 80. Let op: deze kortingsactie duurt tot 1 juni 2013. maart 2013 HEEMSCHUT 41

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2013 | | pagina 41