22 33 35 39 HEEMSCHUT En verder: Glas-in-loodraam weer terug in Concertgebouw Stichting Groene Hart waakt over openheid Mozaïek blijft Assenaren herinneren Burgerinitiatieven noodzaak voor erfgoedbeleid INHOUD Jaar van de boerderij 2013 - opnieuw aandacht voor deze bijzondere historische monumenten. Kerk wordt Urnenhof - In Sittard vinden unieke herbestemmingen plaats. Dakpannen in alle soorten en maten - Verzamelaar Huub Mombers beheert uniek museum. Omslag (foto: Onderwijsgek, Wikemedia Commons) Voorjaar in Het Groene Hart: de Polsbroekerdam in Oudewater eRFGoeDveReniGinG Hoewel amper 35 jaar oud is het in Almere tijd voor een monumentenlijst. Heemschut Actief 15 Gastcolumn Wim Eggenkamp 21 Vrijwilliger op stap 26 Erfgoednieuws 28 Verenigingsnieuws 31 Erfgoedexcursie 40 Voordeel als Heemschutter 41 Het eerste nummer van het ver nieuwde Heemschut leverde vele reac ties op. Naast complimenten ontvin gen we -terechte- opmerkingen over de leesbaarheid. Dit nummer hebben we het lettertype daarom aangepast. Grote zorg in erfgoedland bestaat over de verkoop door de rijksoverheid van monumenten uit eigen bezit. Erfgoed waarvoor geen kantoorfunctie is, wordt afgestoten. Dit lijkt te gebeuren in de vorm van de salamitactiek: zon der politiek debat en zonder groslijst zijn uiteenlopende monumenten, zoals de ruïne van Teylingen in Sassenheim, aan de beurt. Het is merkwaardig dat, in tegenstelling tot eerdere voorstellen, de rijksoverheid helemaal niet meer kijkt welke objecten nu werkelijk van rijks belang zijn voor de historie van ons land. De rijksoverheid zou deze taak om te zorgen voor het beheer en behoud van deze objecten gewoon moeten blijven uitoefenen. Maar nee: nadat de gemeente een aanbod heeft gekregen, is het uiteindelijk aan markt partijen om nog iets met deze gebou wen te doen. Daarbij wil de rijksover heid het liefst geld toe. En dat terwijl de instandhouding van deze objecten juist geld kost! Heemschut pleit voor een zorgvuldiger aanpak waarbij duur zaam behoud van deze unieke monu menten uitgangspunt moet zijn. Karei Loeff, directeur maart 2013 HEEMSCHUT 3

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2013 | | pagina 3