herinneren aan hun schooltijd Eric Ie Gras MOZAÏEK blijft Assenaren Ruim 40 jaar betraden leerlingen over het mozaïek hun schoolgebouw. Ook het schoolgebouw had volgens Heem schut Drenthe bescherming verdiend. Het is een ontwerp van architect Arno Nicolai (1914-2001) uit Emmen en kenmerkt zich door speelsheid en openheid. Van Dam: 'Maar het past niet meer in de moderne visie op onderwijs en is onder andere van wege de enkele beglazing bepaald niet energiezuinig.' Heemschut Drenthe heeft zich daarom niet verzet tegen de sloop, maar pleitte wel - en met succes - voor het behoud van het mozaïek. De Christelijke Scholengemeenschap Vin cent van Gogh gaat zelfs verder en over weegt om ook delen van het betonskelet van het gesloopte gebouw te laten staan. Van Dam: 'Datzelfde geldt voor de toren met de sterrenkoepel, waar scholieren samen met hun docenten al sinds 1968 het heelal bestuderen.' Het betonskelet en de toren met de koepel blijven op hun oor spronkelijke plaats staan, maar komen te liggen in een nieuw aan te leggen parkland schap naast de sportvelden van de school aan de Selma Lagerlöflaan. Ook het mozaïek blijft liggen waar het ligt, maar markeert straks niet meer de hoofd ingang van de school. Van Dam: 'Voor de leerlingen blijft het wel de eerste kennis making met de CS Vincent van Gogh. In de nieuwbouw ligt het bij de ingang van de fiet- senkelder voor de brugklassers.' Het mozaïek bij de ingang van De Lariks van de Christelijke Scholengemeenschap Vincent van Gogh in Assen was voor veel jongeren uit Assen en omgeving de eerste kennismaking met het middelbaar onder wijs. Het schoolgebouw uit 1968 maakt nu plaats voor nieuwbouw, maar het mozaïek blijft gespaard, mede op aandringen van Heemschut Drenthe. Het mozaïek is opgebouwd uit kiezelstenen en stamt net als het schoolgebouw uit 1968. Het is destijds ontworpen door leerlingen onder begeleiding van een tekendocent. Op het mozaïek staan jongeren afgebeeld naast andere beelden uit die jaren zestig. Cor van Dam is Hoofd van de Facilitaire dienst van de scholengemeenschap: 'Al met al is het een heel aardig tijdsbeeld en voor veel Assenaren bovendien een herinnering aan hun schooltijd.' Het behouden mozaïek. maart 2013 HEEMSCHUT 35

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2013 | | pagina 35