Vereniging snieuws Eerste fase consolidatie Bleijenbeek voltooid Heemschut gaat opnieuw naar Sachsen Het dak wordt op de toren van Blijenbeek gehesen. Erik Jurgens In april 2011 beschreef ik in dit tijdschrift onder de titel 'Redt de Bleijenbeek' de lot gevallen van Kasteel Bleijenbeek in Affer- den (L). Vanuit een pas opgerichte stichting hadden we met een groep burgers uit de regio plannen ontwikkeld om de resten van de ruïne te consolideren en zo voor het nageslacht te behouden. In het kader van het honderdjarig bestaan was Heemschut hulpvaardig door het project te 'adopteren'. Welnu: in 2012 is de eerste fase van de consolidatie afgerond, mede dankzij subsi dies van de provincie Limburg, de gemeente Bergen (L) en het Prins Bernhard Cultuur Fonds. Wat is er aan werkzaamheden ver richt? Onder druk is er een nieuw fundament onder de toren gespoten, omdat deze was gaan overhellen. Nadat er een stalen stel lage omheen was gebouwd, zijn de gaten en scheuren in de muren dichtgemetseld, en is de toren voorzien van een provisorisch dak. Zo moet de dit deel van de ruïne er weer een tijd tegen kunnen. Met de volgende fase hopen we in het voor jaar te beginnen. Dan zal de voorkant van de ruïne onder handen worden genomen. Tot dit deel behoort ook de toegangspoort met het wapen van Schenck van Nijdeg- gen dat daarboven is aangebracht. Wij rekenen op een bijdrage van de provincie, maar de rest moet de Stichting Kasteelruïne Bleijenbeek zelf bijeenbrengen. Dat zal in deze tijden niet meevallen. Voor wie ons (nogmaals) wil helpen: Stichting Kasteel ruïne Bleijenbeek, giro 6024050 te Ospel. Bij voorbaat dank! Tijdens het Eeuwfeest van Heemschut werd onder begeleiding van de heer Ton Gijsbers een eerste buitenlandse excursiereis geor ganiseerd naar Sachsen. Voor Heemschut leden en hun introducees, die om welke reden dan ook de twee eerdere reizen heb ben gemist, komt er een herkansing. Bij voldoende belangstelling (minimaal 25 deelnemers) wordt voorjaar 2014 deze suc cesvolle reis herhaald. In 1908 werd in Dresden, de hoofdstad van Saksen, de Landesverein Sachsischer Hei- matschutz e.V opgericht met als doelstel ling het zich inzetten voor bedreigd cultureel erfgoed, natuur, landschap en volkskunde. Driejaar later volgde men in Nederland het Duitse voorbeeld en zo ontstond in Amster dam de Bond Heemschut. Met meer dan 40.000 geregistreerde monumenten uit alle perioden van de Euro pese bouwkunst is de Freistaat Sachsen een eldorado voor architectuurliefhebbers. We zullen ons daarvan - onder deskundige reisleiding en met specialisten ter plekke - ruimschoots kunnen overtuigen! Van Leipzig en Dresden uit zijn er excursies gepland naar de steden Chemnitz (modern stadscentrum), Görlitz, SchloB Moritzburg, Bautzen, Meissen en het Ertsgebergte (Annaberg). Voor vragen en vooraanmelding kunt u con tact opnemen met Ton Gijsbers, reiscoördi- nator namens Heemschut. Telefoon: 024- 684 19 14. Email: aaemgijsbers@hetnet.nl De Frauenkirche in Dresden maart 2013 HEEMSCHUT 31

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2013 | | pagina 31