Monumenten in het jonge Almere heeft net haar 35e Karen Heijne verjaardag achter de rug. Toch worden ook in deze jonge polderstad gebouwen zonder pardon gesloopt. Omdat ze financieel niet rendabel zijn, niet meer voldoen aan de huidige eisen of omdat ze plaats moeten maken voor nieuwbouw. Gaat hierbij niet iets waardevols verloren? uit vijf losse kernen, gelegen in een groot groengebied. Daardoor hoefde de stad niet in één keer gebouwd te worden en heeft zij de mogelijkheid zich aan te passen. Een voordeel dat speelruimte geeft voor toe komstige stadsontwikkelingen. Maar dit gaat veranderen. Ook Almere loopt nu tegen haar (stadsjgrenzen aan en moet van binnenuit vernieuwen. Hoe doe je dat? Hoe bepaal je de culturele en esthetische waarde? Door de opzet als tuinstad heeft Almere een bijzondere positie binnen de ontwikkeling van de Nederlandse architec tuur en stedenbouw. Een positie die unieker wordt nu er in de rest van Nederland verge lijkbare gebouwen uit dit tijdsbestek worden gesloopt. De stad is als het ware een staal kaart van stedenbouwkundige concepten en ontwikkelingen van de laatste decennia. De Overloop in Almere Haven, een ontwerp van Herman Hertzberger. Als nieuwe stad in de polder heeft Almere vooral naam gemaakt met haar woning bouw. In 1976 zijn de eerste woningen opgeleverd en sindsdien geldt de stad als overloopgebied voor Amsterdam, Utrechten het Gooi. Betaalbaar en comfortabel wonen in een groene omgeving, dat zijn de speer punten waarmee Almere zich profileert. Maar de stad biedt meer. Het Projektburo Almere was verantwoorde lijk voor het ontwerp van Almere. De werk wijze was typerend voor de jaren '70. De groep geloofde in de idee van de maakbare samenleving en kreeg de unieke kans een stad te bouwen zonder context, letterlijk op een lege zandvlakte. Almere is ontworpen naar het voorbeeld van het Engelse tuin stadmodel van Ebenezer Howard en bestaat Het voeren van de discussie wordt urgent. De oudste gebouwen in Almere 'voldoen niet meer aan onze huidige eisen'. Door ze te slopen gaan ze niet alleen voor de stad, maar ook voor de geschiedenis verloren. Een goed voorbeeld is het pareltje van Herman Hertzberger in Almere Haven: ver zorgingstehuis De Overloop. Dit structuralis tische gebouw uit 1982 beeldt het sociale denken uit. Hertzberger brengt de ouderen in contact met elkaar en geeft het gebouw een gemeenschapsfunctie. Andere gebou wen van Hertzberger uit deze periode zijn al verloren gegaan of rigoureus aangepast, bijvoorbeeld muziekgebouw Vredenburg in Utrecht en verzorgingstehuis De Drie Hoven in Amsterdam. De Overloop wacht het zelfde lot, de sloopvergunning is inmiddels verleend. 30 HEEMSCHUT maart 2013

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2013 | | pagina 30