Erfgoednieuws 25.000 BNG ERFGOEDPRIJS 2012 als gemeente veel moeite om het erfgoed op de kaart te zetten En dat lukt. Het DNA van de stad komt bovendien terug in ver schillende culturele evenementen, waaron der het Jeneverfestival. De jury vond met name het project Werk aan de Winkel over winkelleegstand erg sterk. Hierbij worden de karakteristieken van de zeer kleine winkels extra benadrukt, die voor grote ketens vaak onbruikbaar en ongewild zijn. De winkels worden opgeknapt en weer actief gebruikt. Originele en klein schalige winkelconcepten in een authen tieke omgeving kunnen beter overleven als aantrekkelijke winkelgebieden. Een leegstaand winkelpand werd gehuurd en omgedoopt tot Binnenstadsatelier. In de ruimte konden bewoners de plannen voor de binnenstad bekijken en daarop reageren, of ideeën voor de toekomst aandragen. Schiedam heeft zelfs een eigen gemeentelijk Restauratiefonds voor monumenten en een goede verankering van haar erfgoed in de structuurvisie. Leerplaatsen zijn gekoppeld aan restauraties die door de gemeente wor den uitgevoerd. Jenever is een levend stuk geschiedenis. Er zijn nog veel Schiedamse destillateurs en die hebben een grote verbon denheid met de stad. Bijzonder is de kinder gemeenteraad, waarin onder andere wordt gesproken over de betekenis van de histori sche binnenstad en de monumenten. Het juryrapport vindt u op de website van Kunsten92: www.kunsten92.nl Uit 34 aanmeldingen uit het hele land was Schiedam uiteindelijk samen met de gemeenten Beemster, Hellevoetsluis, Rhe- den en Winterswijk in de race. Volgens de jury, waarin ook Heemschut directeur Karei Loeff zitting heeft, is het uitermate knap wat de gemeente Schiedam weet te doen met het erfgoed. Schiedam gebruikt haar geschiedenis van werkstad, industriestad en jeneverstad als vitaliserende kracht voor de toekomst. De jury prijst Schiedam ook om haar inzet, betrokkenheid en input van inwoners en ondernemers. Schiedam doet Annemarie Jorritsma (links) reikt BNG Erf- goedprijs uit aan burgemeester Cor Lamers van Schiedam en zijn team. Sinds 2010 wordt door het Erfgoed platform van Kunsten '92, waarin ook Heemschut is vertegenwoordigd, de BNG Erfgoedprijs uit gereikt. De prijs is bedoeld om gemeenten te stimuleren om erfgoed effectief in te zetten in het lokale beleid. Doel van de prijs is dat gemeenten elkaar op dit gebied stimuleren en inspireren. Hoofdsponsor is het Cultuur fonds van de Bank Nederlandse Gemeenten (BNG). In 2010 won de gemeente Dord recht de eerste Erfgoedprijs en in 2011 de Drentse gemeente Westerveld. Eind 2012 maakte juryvoorzitter Arno Brok bekend dat Schiedam zich deze keer de winnaar mag noemen van de bijzondere prijs. De binnenstad van Schiedam. Met de rode pannen het zogenaamde zakkendragershuisje. maart 2013 HEEMSCHUT 29

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2013 | | pagina 29