Gemaal 't Hooft van Benthuizen. onder Heemschut, heeft ook de gemeente Binnenmaas zich ingezet voor het behoud van het complex.' Dat de monumentale bakstenen fabriekshal het niet in zijn geheel heeft gered, heeft alles te maken met een eventuele herbestemming en de exploitatie van het terrein. Dit staat namelijk te koop en naast toekomstplannen van de gemeente, heeft ook de provincie een stevige vinger in de pap bij het lot van dit strategisch gelegen terrein. Een monumentaal fabriekscomplex, dat volledig gerenoveerd moet worden, zou de verkoop hinderen. De afdeling Zuid-Holland van Heemschut heeft haar zorggebied verdeeld in negen regio's. 'Per 1 januari 2013 vertrekt een aantal commissieleden, we zijn nog op zoek naar nieuwe leden.' Een ander object, waar voor Coralie zich heeft ingezet, ligt aan de andere kant van de dorpskern van Putters- hoek. We zien een prachtig gelegen monu mentaal gemaal, t Hooft van Benthuizen. Wie het gebouw ziet, kan zich ondanks de slechte staat waarin het zich bevindt niet voorstellen dat het gesloopt gaat worden om plaats te maken voor een toegangsweg naar een nog te bouwen appartementen complex. Van alle kanten bezien, toont deze plek de geschiedenis van de waterhuishou ding op het eiland: er staat een oude molen, het genoemde gemaal en een lager gelegen modern gemaal. De ligging op de Molendijk met de watergangen voor en achter veran kert het gebouw aan het landschap. Cora lie betreurt het lot van het gemaal. Toen wij aan deze zaak begonnen, kregen we te maken met afspraken die waren gemaakt tussen een vorig gemeentebestuur en de projectontwikkelaar waaraan het gemaal was verkocht. Hoe monumentengezind het huidige gemeentebestuur ook is, juridisch was er geen speld meer tussen te krijgen. Heemschut heeft samen met andere orga nisaties meerdere malen ingesproken in vergaderingen van de gemeente. Destijds heeft Heemschut als enige bezwaar aange tekend tegen het besluit van de gemeente om het gemaal niet tot gemeentelijk monu ment te benoemen. Verdere procedures zijn echter tijdrovend en kostbaar. Coralie moet alle activiteiten zien te combineren met een volledige baan. 'Ik vind het belangrijk dat mensen zich thuisvoelen in hun leefom geving. Oude gebouwen zorgen ervoor dat mensen zich kunnen identificeren met die omgeving.' De gemeente Binnenmaas heeft in 2010 een inventarisatie gemaakt van alle monumenten binnen haar gemeentegren zen. Laten we hopen dat hiermee tragedies als met het oude gemaal in de toekomst vermeden kunnen worden. Coralie Stoop. maart 2013 HEEMSCHUT 27

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2013 | | pagina 27