Vrijwilliger op stap Een wandeling door Puttershoek met Coralie Stoop Pascal Thole :~'r Van suiker en water De Haagse Coralie Stoop heeft in de Com missie Zuid-Holland van Heemschut de Zuid- Hollandse eilanden onder haar hoede. De eilanden kenmerken zich door hun weidse karakter, doorspikkeld met rustieke dorpjes. Ze toont twee projecten in Puttershoek in de Hoeksche Waard, waarvoor haar afde ling gestreden heeft: de oude suikerfabriek en het 19e-eeuwse gemaal. De fabriek is gedeeltelijk behouden, het gemaal is helaas niet meer te redden van de sloopkogel. We ontmoeten Coralie bij de oude suikerfa briek, een complex aan weerszijden van de weg gelegen, aan een vaarroute en aan de rand van de dorpskern. De bakstenen hal van de fabriek is inmiddels gesloopt. Wat rest is de schoorsteen, twee gebouwtjes uit 1957, die dienst deden als mechani sche werkplaats en aan de overkant van de weg een complex van immense silo's. De silo's zijn nog in gebruik bij de Suikerunie, de rest van het terrein, aan de overkant van de straat, ligt er desolaat bij. Het is de bedoeling dat de monumentale bakstenen zuidwand, grenzend aan de weg, terugge plaatst wordt. Ook een wandreliëf dat nu ligt opgeslagen, wordt teruggeplaatst. De schoorsteen, wand, het reliëf en de werk plaatsen dragen nu het predikaat gemeen telijk monument. Gemakkelijk is dat niet gegaan. 'De Suikerunie is helemaal tot de Raad van State in beroep gegaan tegen het besluit van de gemeente Binnenmaas om de vier onderdelen tot gemeentelijk monu ment te benoemen', aldus Coralie. 'Geluk kig heeft de Raad het beroep afgewezen en zijn delen van het complex behouden. Naast verschillende erfgoedverenigingen, waar- De overgebleven mechanische werkplaatsen. 26 HEEMSCHUT maart 2013

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2013 | | pagina 26