den gebruikt waren Romeins. De Romeinen introduceerden de dakpan in onze streken, dit waren grote vlakke tegels met aan de zijkant opstaande randen; de Tegula. Bij de aansluiting op de naad van de pannen werd deze dan weer afgedekt met een gebogen dakpan - model halve cilinder - de Imbrix. Het was dus een tweeledig dakbe dekkingssysteem. Met het ineenstorten van het Romeinse rijk verdwijnen de dak pannen, evenals baksteen. De huizen zijn in de vroege middeleeuwen van hout, op de daken ligt riet en stro. Pas later in de middeleeuwen komt de dakpan weer op. Vermoedelijk deed men de kennis over het bestaan van gebakken dakpannen op in Ita lië en Griekenland, landen die onder andere door Pelgrimgangers onder leiding van de kloosterorders werden bezocht. We zien in de middeleeuwen de opkomst van holle en bolle pannen, die zich later evolueerden tot de moderne dakpannen. In onze historische binnensteden zijn nog vele panden met een middeleeuwse oorsprong. Daken die nog voorzien zijn van hun middeleeuwse dak bedekking zijn echter zeer zeldzaam gewor den. Onder andere kunnen we deze nog vinden in Groningen, Kampen en Zutphen. In de zeventiende- en de achttiende eeuw beheerst de (rode) holle pan het stads beeld. De echt grote variatie ontstaat pas in de negentiende eeuw. Nieuwe typen als de Tuiles du Nord, de Muldenpan en de Kruis- pan (Bouletpan) worden populair. Tevens worden na ca. 1880 de bestaande holle pannen in verbeterde versies op de markt gebracht, te weten de verbeterde - en de opnieuw verbeterde holle pan, oftewel de VH en de OVH. Al deze pannen zijn enkel dekkers, dus eenledige dakbedekking. Met de opkomst van het platte dak, met name na de oorlog, verliest de dakpan sterk aan terrein. In de jaren zeventigen tachtig wordt de keramische dakpan vervolgens bijna vol ledig verdrongen door de betonpan. Sinds de jaren negentig beleeft de keramische dakpan een revival, in vele nieuwbouwwij ken zijn weer traditionele daken zichtbaar'. Mombers is kritisch over de restauratie van monumentale daken. 'Geconstateerd moet Het museum herbergt op een klein oppervlak een unieke schat aan historische dakpannen. worden dat er nog veel fout gaat. Er is nog onvoldoende bewustzijn van het belang van het behoud van oude dakpannen. Vaak zie je dat nog goede historische dakpannen in de container verdwijnen. Vooral bij de res tauratie van particuliere woonhuizen gaat veel fout. Veelal komt de dakpannenhandel, die meestal voorstelt om de dakbedekking integraal te vervangen. Dat is immers voor hem het meest profijtelijk. Gemeentelijke monumentenzorgers worden in dergelijke gevallen meestal ook niet (tijdig) ingescha keld. Er wordt veelal niet gekeken of (een deel van) de oorspronkelijke dakpannen behouden kan blijven. Men smijt simpelweg alles in de container. Dit is niet alleen ver nietiging van historisch bouwmateriaal, het past ook niet bij het streven naar duurzaam heid. Ook is zichtbaar dat de nieuwe pan nen vaak net anders zijn. Zo komt het bij voorbeeld vaak voor dat oude holle pannen door verbeterde of opnieuw verbeterde holle pannen worden vervangen. Dat lijkt voor de leek een klein verschil, maar het kan een karakter van een pand sterk veranderen. Een voorzichtiger benadering van onze his torische daken is nodig, om het historische aangezicht van panden beter te kunnen behouden. Inzet en betrokkenheid van de gemeentelijke monumentenzorgers en erf goedverenigingen is daarom van belang. Meer bewustwording en kennis is nodig. Een goed gebakken pan gaat ongeveer 300 jaar mee! Wat weinig mensen weten is dat Het kerkje van Alem in de Bommelerwaard. historische dakpannen over het algemeen nog goed verkrijgbaar zijn. Er zijn enkele grote handelaren in historische bouwmate rialen in Nederland die de meeste soorten pannen wel in huis hebben. Bij de restaura tie van een monumentaal dak verdient het de voorkeur om bij een handelaar in twee dehands bouwmaterialen pannen te kopen, om vervolgens alleen de pannen te vervan gen die echt te slecht zijn om te behouden'. Meer informatie over het dakpannen- museum is te vinden op www.dakpannen- museum.nl m maart 2013 HEEMSCHUT 25

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2013 | | pagina 25