Een unieke bouwhistorische schatkamer in Alem Er zijn in Nederland maar weinig musea die aandacht schenken aan historische bouwmaterialen. Het dakpannenmuseum in Alem, in de omgeving van Zaltbom- mel, is dan ook een bijzonder museum. Het museum toont de grote verscheidenheid aan dak pannen en de lange historie van dit bouwmateriaal. DAKPANNENMUSEUM Norman Vervat Huub Mombers met één van de 3000 stukken uit zijn collectie. Het museum is een initiatief van Huub Mombers, een gedreven verzamelaar en een man met een duidelijke visie op het behoud en de restauratie van monumentale daken. Heemschut ging met Huub Mombers in gesprek. Het dakpannenmuseum is gehuisvest in een voormalige Hervormde kerk in het hart van Alem. Dit kerkje werd reeds in 1966 gesloten, waarna het een klokkenmuseum werd. Sinds 2005 zit het dakpannenmu seum erin. De museumcollectie is de privé- verzameling van Mombers, die sinds 1983 uit hoofde van zijn functie bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg is gaan verzame len en documenteren. De totale collectie omvat inmiddels bijna 3000 verschillende dakpannen en ornamenten. De collectie dakpannen toont onder andere de volledige geschiedenis van de dakpan en daktegels in de Nederlanden, vanaf de Romeinen tot heden. Daarnaast toont het museum wat er elders in Europa en de wereld wordt gepro duceerd aan dakpannen. Buitenlandse dakpannen en ornamenten uit vrijwel alle Europese landen zijn aanwezig, maar ook China, Azië, Afrika en Indonesië zijn verte genwoordigd. Naast 'gewone' dakpannen zijn ook glazen en gietijzeren dakpannen, dakornamenten, nokvorsten, rietvorsten en hulpstukken, catalogi en bedrijfsaffiches, houten en stalen industriemallen en matrij zen van verschillende panmodellen van eens zo bekende dakpanfabrieken in de museumcollectie aanwezig. Vele eeuwen dakpangeschiedenis zijn door Mombers in het kerkje van Alem bijeengebracht. Huub Mombers is een liefhebber. Vol passie vertelt hij aan het gezelschap van Heem schut over de ontwikkeling van de dakpan in de Nederlanden en elders in de wereld. 'De eerste dakpannen die in Nederland wer- 24 HEEMSCHUT maart 2013

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2013 | | pagina 24