I Heemschut actief Utrecht Sacramantskerk met sloop bedreigd Steun Heemschut behoud Ten Zijthoffgebouw hriesiana Drenthe Zeeland Noord Holland Flevolan Zuid Holland Gelderland Noord Brabant Limburg bekroningen bleken echter behoorlijk vervallen, met uitzondering van de spits die al eens was vervangen. Met het parochiebestuur, die het ensemble zo lang mogelijk in stand wil houden, de stadsraad en de gemeente Terneuzen overlegt Heem schut Zeeland over de financiering van onder zoek naar een mogelijke herbestemming van het gebouw en gegadigden hiervoor. Willem Heijbroek Overijssel NOORD-BRABANT TILBURG - De Sacramentskerk is gelegen aan één van de vier ringbanen van Tilburg en is in 1933, tussen twee wereldoorlogen, gebouwd. De kerk is ontworpen door architect Van Beek evenals het achterliggende Lidwinaklooster. Kerk en klooster liggen in de Sacramentswijk. Het klooster staat op de Rijksmonumentenlijst. De kerk heeft geen monumentenstatus. Jaren lang is onder andere door de Heemkundekring Tilborch geijverd ook de kerk op de monumen tenlijst te krijgen, maar dit is niet gelukt. In 1992 werd de kerk van zijn groen koperen spits ontdaan; nu is de kerk spitsloos. Binnen in de kerk valt de monumentaliteit op en lijken de traveeën naar het altaar toe elkaar sneller op te volgen. Het exterieur van de kerk heeft een hoge beeldbepalende waarde. In juli 2012 begon men koper en lood van het dak te strippen. Aan de commissie Noord- Brabant van Heemschut werd door de Heem kundekring advies gevraagd. Mag dit zomaar? Er was geen sloopvergunning aangevraagd. De sloopwerkzaamheden zijn naar aanleiding van het verzoek van de Heemkundekring wel stilge legd. Ondertussen schijnt de kerk een nieuwe eigenaar te hebben, maar wie dat is en welke De bedreigde Sacramenstkerk in Tilburg. plannen deze met de kerk heeft is nog niet bekend. Heemschut Noord-Brabant houdt de kerk daarom extra in de gaten. Miriam van den Dries OVERIJSSEL DEVENTER - Heemschut Overijssel staat ach ter bestaande initiatieven tot behoud van het historische Ten Zijthoffpand in het Sluiskwar- tier, één van de oudste industriegebouwen van Deventer. Heemschut steunt de initiatieven van de Stichting Industrieel Erfgoed Deventer (SIED) en Stichting Oud Deventer. Voor het oude havengebied worden herontwik kelingsplannen gemaakt. Centraal in dit gebied ligt de voormalige Oude Haven, die in 1939werd gedempt om plaats te maken voor de oprit van de Wilhelminabrug over de IJssel. Sinds enkele jaren beijveren monumentenorganisaties in Deventer zich voor het weer opengraven van de Oude Haven met behoud van de verkeersbrug. Voor het gebied is in 2011 in opdracht van de gemeente een nieuw stedenbouwkundig plan ontwikkeld door architect Jo Coenen. Dit plan is goedgekeurd door de gemeenteraad. De SIED heeft er bij de gemeente op aangedrongen het pand (tijdelijk) in gebruik te mogen nemen. Deze visie sluit aan op een advies van Coenen. Het Ten Zijthoffpand is gebouwd in 1881 als molenmakerij en werd later machinefabriek en automuseum. Marcel Overbeek Het Ten Zijthoffpand in Deventer. maart 2013 HEEMSCHUT 19

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2013 | | pagina 19