Heemschut actief Project Wegh der Weegen overgedragen Eindelijk een gemeentelijk monument! Sint Gregorius de Grote bedreigd De bedreigde Sint Gregorius te Axel. <1 De buitenplaats Zandbergen in Huis ter Heide, één van de oude buitenplaatsen aan de Amersfoortseweg ZU D-HOLLAND UTRECHT ZEIST - In 2011 heeft de Commissie Utrecht in het kader van het eeuwfeest van Heemschut een ideeënprijsvraag uitgeschreven voor één van de vakken van de Wegh der Weegen. De Wegh der Weegen is het ontwerp dat Jacob van Campen rond 1650 in opdracht van de stad Amersfoort heeft gemaakt voor een directe ver binding tussen Utrecht en Amersfoort. Dit ont werp voorzag in een meer dan tien kilometer lange kaarsrechte weg van circa zestig meter breed, met aan weerszijden een 24-tal vakken van circa 400 meter in het vierkant. Elk vak was bedoeld voor de stichting van een nieuwe bui tenplaats. Qua vorm en afmeting had dit ont werp de internationale allure van de Champs Elysees in Parijs, Unterden Linden in Berlijn en de Scheveningseweg in Den Haag, die alle drie in dezelfde periode zijn ontworpen. Voor het in de loop der tijd meest aangetaste vak, moest een eigentijdse invulling worden bedacht met respect voor het 17e-eeuwse concept. De uitgeschreven ideeënprijsvraag leverde 27 daadwerkelijke inzendingen op, waaruit de jury een drietal beloonde met een gedeelde eerste prijs. Alle inzendingen zijn inte graal gebundeld in een bij Kerckebosch Zeist uitgegeven boekwerk. Daarnaast waren de inzendingen te zien tijdens een reizende ten toonstelling in Zeist, Amersfoort en Soester- berg. Inmiddels is het stokje overgedragen aan een door de provincie Utrecht opgestarte initia tiefgroep, die gaat proberen middels crowdfun- ding de Wegh der Weegen verder op de kaart te krijgen. Henk Dekker MONSTER - De gereformeerde kerk in Monster is na 12 jaar en diverse gerechtelijke proce dures eindelijk door de gemeente Westland erkend als een gemeentelijk monument! Zowel de Rechtbank Den Haag in 2011 als de Raad van State in 2012 dwongen de gemeente de eerdere afwijzing te herzien. De markante kerk van architect B.W. Plooij uit 1935 is daarmee nog niet geheel uit de gevarenzone. Op 20 november 2012 bevestigde de gemeente de beslissing, maar stelde tegelijk dat verbouw en zelfs sloop niet is uitgesloten. Het kerkbestuur strijdt al 12 jaar voor sloop van de kerk om op dezelfde plaats een kleinere, onderhoudsvrien- delijker kerk te bouwen. Het zal duidelijk zijn dat de werkgroep Oud Monster (die in december 2000 de hulp van Heemschut Zuid-Holland inriep), het Cuypers- genootschap en de Task Force Toekomst Kerk gebouwen de procedure van de al ingediende omgevingsvergunning daarvoor nauwlettend zullen volgen. Ewout van der Dussen v De gereformeerde kerk van Monster. A ZEELAND AXEL - Door de inkrimping en de daarop vol gende herschikking van de parochies in de gemeente Terneuzen zal de Sint Gregorius de Grotekerk in Axel haar religieuze functie verliezen. De kerk is een belangrijk regionaal voorbeeld van vroege neogotiek, gebouwd in 1862-1863 door architect P. Soffers. Samen met de naastliggende pastorie, het kerkhof en het park is dit complex beeldbepalend voor het centrum van Axel. Met parochiebestuursleden is een inspectie uitgevoerd, waaruit bleek dat het schip en de geslaagde uitbreiding door Te Riele van omstreeks 1920 in goede staat ver keren. De bakstenen toren en de natuurstenen 18 HEEMSCHUT maart 2013

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2013 | | pagina 18