1 t Heemschut actief «I Sloopvergunning Sint Jan geweigerd! Behoud en herstel historische winkelpuien 5 M- Friesland Noord Holland Flevolan Groningen Drenthe Overijssel Utrecht Zuid Holland Gelderland Noord Brabant nd Limburg gespannen voet met die verantwoordelijkheid. Heemschut heeft ook de provincie Limburg (verantwoordelijk voor toezicht op het gemeen telijk monumentenbeleid en verantwoordelijk voor het Nationaal Landschap) gewezen op het probleem. De gemeenteraad heeft de verant woordelijke wethouder wel gevraagd om aan te geven welke bescherming voor de gemeente lijke monumenten blijft bestaan. Heemschut zal onder andere met de plaatselijke Heemkun- devereniging participeren in overleg daarover. Heemschut Limburg ziet deze zaak daarmee ook als testcase voor andere gemeenten. Hans Vermeer NOORD-HOLLAND UITHOORN - De vijfjaar geleden door de gelovi gen verlaten Sint Jan de Doper, ook bekend als de Schanskerk, mag van Burgemeester en Wet houders van Uithoorn niet worden gesloopt. De Emmaüsparochie had daar halverwege 2012 om gevraagd omdat men geen mogelijkheden ziet voor instandhouding van het gemeentelijk monument. Het college oordeelt hard over het gemak waarmee de parochie afstand wil doen van het monument, dat met bouwjaar 1868 een zeer vroeg voorbeeld is van neoromaanse kerkenbouw in ons land. De sloopvergunning wordt onder meer onthouden, omdat naar het oordeel van het college onvoldoende is gedaan tegen het verval van het monument en het parochiebestuur zich aan zijn zorgplicht heeft onttrokken. Ook is niet duidelijk dat aantoon baar serieuze pogingen zijn ondernomen tot behoud en/of zoeken naar een nieuwe bestem ming. Het parochiebestuur wordt door het col lege gemaand serieus in gesprek te gaan met partijen die ideeën hebben over de toekomst van het gebouw. Ook Heemschut Noord-Holland participeert in een van die initiatiefgroepen. Henk Dirkx AMSTERDAM ht vwr 1 \W T De Sint Jan de Doper in Uithoorn. De melkfabriek te Eckelrade is binnenkort geen beschermd monument meer. AMSTERDAM - Heemschut Amsterdam en de VVD-fractie in stadsdeel Centrum pleiten in een recent gepresenteerde notitie voor aan dacht voor het behoud en herstel van histori sche en architectonisch bijzondere winkelpuien in de binnenstad. Heemschut en de VVD willen dat de nog bestaande historische puien in het Centrum worden geïnventariseerd. Omdat er in de afge lopen jaren nog diverse waardevolle puien gesloopt zijn is duidelijk dat sloop van bijzon dere exemplaren moeilijker moet worden. De notitie beoogt tevens een pilot te starten met als doel een aantal aangetaste waardevolle puien in ere te herstellen. Omdat er bij de vormgeving van nieuwe puien ook regelmatig wat mis gaat, willen Heemschut en de VVD ook strengere regels hiervoor in de Welstandsnota opgenomen zien, zodat deze in de toekomst weer beter gaan passen bij het beschermde stadsgezicht. De notitie is positief ontvangen in de stadsdeelraad. Veel politieke partijen erken nen het belang van het onderwerp. In de loop van 2013 komt het stadsdeel Centrum met een beleidsvoorstel. Norman Vervat Zonder actie verdwijnen bijzondere winkel puien. maart 2013 HEEMSCHUT 17

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2013 | | pagina 17