Heemschut actief Vakwerk-chalet uitgebrand Gemeente schrapt monumentenlijst Hoop voor Pand van Veldkamp Verzet tegen sluiting gevangenissen GELDERLAND DRENTHE BERG EN DAL - Op 1 November 2012 werd in Berg en Dal, gemeente Ubbergen, het rijksmo nument Chalet Stollenburg door brand ernstig beschadigd. Chalet Stollenburg werd als vak werkmeesterstuk in 1874 in Neurenberg ver vaardigd. Het pand stond als 'Weinschenke' op de Eerste Internationale Koloniale Uitvoerhan del Tentoonstelling van 1883 in Amsterdam. Na deze expositie werd het paviljoen verkocht en in Berg en Dal herbouwd op een stenen onderbouw. De eigenaar gaf na de brand aan het te willen slopen. De Stichting tot behoud van Monument Landschap in de gemeente Ubbergen en Eleemschut Gelderland, beide gesteund door de ROE, verzetten zich krach tig tegen de sloopplannen. Gezamenlijk heb ben ze de eigenaar proberen te overtuigen een nooddak aan te brengen. Dat is op het nip pertje gelukt. De wens van Eleemschut wordt gesteund door de gemeente Ubbergen, die voor het nooddak een bijdrage van 10.000 euro ter beschikking stelde. Aan een restauratieplan voor de villa wordt nu gewerkt. Ton Gijsbers LIMBURG EIJSDEN-MARGRATEN - Ten zuiden van Maas tricht ligt het Nationaal Landschap Zuid-Lim burg. Dit landschap is in het leven geroepen vanwege de kwaliteit van de omgeving en het daarin te vinden monumentaal erfgoed. Een groot deel van het Nationaal Landschap omvat het buitengebied van de gemeente Eijsden- Margraten. De gemeenteraad heeft op 18 december 2012 een nieuwe, -gedereguleerde erfgoedverordening aangenomen. Deze veror dening voorziet niet langer in de bescherming van de 60 gemeentelijke monumenten. Eleem schut Limburg wendde zich over het ontwerp van de verordening al met een zienswijze tot de gemeente. Eleemschut vindt dat gemeentelijke verantwoordelijkheid voor cultureel erfgoed niet kan zonder een duidelijk eigen beleid en regel geving. Bovendien wordt het belang van het Nationaal Landschap geschaad. Het zonder meer laten vervallen van de beschermde status van alle gemeentelijke monumenten staat op Zeeland <1 Chalet Stollenburg na de brand. ERICA - Voor het Pand van Veldkamp in verve- nersdorp Erica gloort hoop. Tijdens een bijeen komst van dorpsbewoners, de eigenaar van het pand, Eleemschut Drenthe en andere erfgoed organisaties zijn concrete plannen voor herge bruik besproken. Die sluiten aan bij de opening van de nieuwe vaarweg van Erica naar Ter Apel, later dit jaar. De plannen krijgen stevige steun in het dorp. De bewoners van Erica zorgen zelfs op vrijwillige basis voor het onderhoud van de tuin. Ook de molen van Erica, die van dezelfde eigenaar is, kan in de plannen een rol gaan spelen. VEENEIUIZEN - Eleemschut Drenthe voegde zich in het koor van stemmen dat zich keerde tegen de dreigende sluiting van de gevangenissen van Veenhuizen. In een brief aan de Tweede Kamer stelt de commissie Drenthe van Eleemschut dat de historische gebouwen in handen van Justitie moeten blijven en dat ook het Gevangenismu seum moet blijven functioneren. De plaatsing van het voormalige verbeteringsgesticht op de Werelderfgoedlijst van UNESCO mag niet in gevaar komen. De brief kreeg aandacht in de regionale media, die spraken van 'steun uit onverwachte hoek voor het behoud van de gevangenissen'. Eric LeGras Esserheem, Rijkswerkinrichting Tweede Gesticht in Veenhuizen. 16 HEEMSCHUT maart 2013

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2013 | | pagina 16