Heemschut actief Herstelplan voor Smeersum Windturbineparken bedreigen landschap FRIESLAND GRONINGEN Smeersum na de sloop en houtkap. WARFFUM - In november 2011 maakten Fleem- schut Groningen, de Stichting Natuur en Land schap Eemsmond en een aantal omwonenden bezwaar tegen de sloop van de schuur en het kappen van bomen op het boerenerf van de boerderij Smeersum te Warffum. Het resultaat was dat eigenaar Rixona de cultuurhistorische en landschappelijke waarde van het terrein erkent, al gaan de sloopplannen door. In opdracht van Rixona en de gemeente Eemsmond maak ten de Stichting Libau en Landschapsbeheer Groningen een plan voor landschappelijk her stel van het boerenerf van Smeersum. Fleem- schut is enthousiast over het plan. De singel rondom het terrein wordt beplant met wilgen ondersteund door esdoorns en iepen. Aan de straatzijde van het terrein komt een rij popu lieren als afscheiding tussen de Rixonafabriek en het boerenerf, aan de achterzijde komt een kleine boomgaard. Over een aantal jaren zal de hoog opgaande begroeiing van Smeersum weer een belangrijk landschappelijk element vormen in het open landschap van het Flogeland. Tineke Vooijs Friesland Noord Flo and Groningen Drenthe Overijssel Zuid Flolland Utrecht Gelderland Noord Brabant Zee and maart 2013 HEEMSCHUT 15 LEEUWARDEN - Onlangs heeft Fleemschut Friesland een zienswijze ingediend met betrek king tot de Ontwerp Structuurvisie Fryslan Windstreek 2012. In deze Structuurvisie, waar mee de provincie Fryslan haar nieuwe beleid voor windenergie wil vaststellen, worden een drietal locaties voorgesteld voor de plaatsing van zeer grote windturbineparken: 1. Langs de Afsluitdijk; 2. Klaverblad Fleerenveen; 3. Kop Afsluitdijk. Floewel Fleemschut in algemene zin voor alle drie de locaties een grote bezorgdheid heeft geuit over de uitwerking van de wind turbineparken op het Friese landschap, heeft Fleemschut met name felle kritiek geuit op de locatie 'Kop Afsluitdijk'. Een cluster of zwerm windturbines in dit gebied tussen Harlingen, Bolsward en Makkum - waar onder andere het eeuwenoude dijklichaam van de Pingjumer Gulden Flalsband gelegen is - zal vanaf tien tallen kilometers als een gebiedsdominerend bos worden ervaren, waarbinnen de gegroeide ruimtelijke landschapsstructuur en het daar mee samenhangende bebouwingsbeeld van het gebied teloor zullen gaan. Fleemschut heeft er dan ook op aangedrongen deze locatie geheel te schrappen als mogelijk gebied voor de plaatsing van windturbines. Of hier gehoor aan wordt gegeven, zal blijken uit de Reactie nota die in april 2013 zal verschijnen. Marloes Eskens Het gebied Pingjum met Halsband uit de Atlas Schotanus, 1716. Bron: Wikimedia Commons

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2013 | | pagina 15