Een urnenhof Parochiekerken in Sittard Heemschut signaleert in alle provincies sluiting van kerkgebouwen en drei gende leegstand. Het voorbeeld van de Urnenkerk laat zien dat er creatieve mogelijkheden zijn om te komen tot herbestemming. Signaleert u leegstand en achteruitgang of kent u een goed voorbeeld van herbestemming? Mail ons via info@heemschut.nl Het interieurontwerp van de Urnenkerk. kenhuis diverse keren doelwit van vandalen geweest en zou een zeer actieve plaatselijke actiegroep ten spijt volgens een wethouder tot sloop gedoemd zijn, indien niet binnen afzienbare tijd herbestemming mogelijk is. Nog in gebruik is de door Jos Wielders in 1938 gebouwde kapel van het voormalige Gemmaklooster op de Kollenberg. Maar hoe lang zullen in deze kapel, waarin in 2000 de uitvaartdienst voor Toon Hermans gehouden is, nog diensten gehouden wor den? Diezelfde vraag mag men stellen bij de monumentale kapel van het voormalige dominicanessenklooster Sint-Agnetenberg. Wat wordt het lot van deze kapel uit 1699- 1702, wanneer over enkele jaren de laatste zusters uit het klooster zullen verdwijnen? Op een steenworp van de Sittardse binnen stad vinden we nog twee kloosterkapellen die na lange leegstand om een praktische oplossing vragen. In Geleen wacht de uit 1935 stammende paterskerk van het Hei lig Hart van Jezus (architect P.A. Schols) al sinds 1999 op herbestemming. In Munster- geleen werd de rond 1910 door Johannes Kayser gebouwde kapel van het klooster Abshoven in 1995 getroffen door brand. Nadat plaatselijke erfgoedorganisaties met steun van Heemschut na een slependejuri- dische procedure de status van rijksmonu ment niet in de wacht hebben kunnen sle pen, hebben ze samen met de gemeente wel bereikt dat de eigenaar het exterieur volledig in de oude staat herstelt en zoeken alle betrokken partijen nu koortsachtig naar een nieuwe invulling. Dat laatste is in ieder geval wel gelukt bij het tegenover Neder- kerk blijft een devotiekapel behouden en aan de achterzijde heeft een uitvaartonder neming onderdak gevonden. Het schip zelf en enkele belendende ruimten worden momenteel voor de nieuwe functie inge richt. Op het voormalige priesterkoor zullen rond een altaar in een corona urnenzuilen (stéles) worden opgericht. Dergelijk zuilen zijn straks in een bepaald patroon opge steld en ook in het schip zelf te zien. Op deze manier ontstaat een tegen weer en wind beschermde serene laatste rustplaats voor dierbaren. Inspiratie voor de herbe stemming vond het Sittardse kerkbestuur in de St. Josefkirche te Aken, die in 2006 als columbarium werd ingericht. In Vlaanderen is deze herbestemming inmiddels ook ont dekt. De gerestaureerde oude Sint-Rochus- kerk in Ulbeek (Wellen) bergt tegenwoordig twintig grafkelders en een columbarium voor 21 urnen. Dit initiatief werd beloond met de Vlaamse Monumentenprijs 2012. Drs. Guus Janssen is lid van de Commissie Limburg van Heemschut. In de wijk Baandert besloot men enkele jaren geleden niet te wachten op het val lende doek. In 2010 werd de kerk aan de eredienst onttrokken in de wetenschap dat een herbestemming zo goed als zeker was. De Bernadettekerk, die in 1966 door Jozef Fanchamps is gebouwd, zal in de eerste helft van 2013 in gebruik genomen wor den als urnenhof. Aan de voorzijde van de lands eerste Basiliek gelegen Mariapark, eveneens van architect Johannes Kayser (1891-1903). Na grondige restauratie is het beschikbaar voor bedevaartgangers, maar ook voor passende culturele bijeenkomsten en exposities. De reductie van het aantal parochiekerken is ook in Sittard niet meer te vermijden. De uit 1954 stammende kerk van de wijk Stadbroek werd in 1998 vanwege instabili teit aan de eredienst onttrokken en in 2001 gesloopt. Onlangs werd in de wijk Ophoven de kerk uit 1917-1918 en 1954 aan de ere dienst onttrokken. Ook hier mag men vrezen voor het scenario: leegstand-vandalisme- sloop. In de nabij gelegen wijk Sanderbout verkeert de Gemmakerk van de architecten A. Boosten en H. Palmen (1952) in zwaar weer: er is een negatieve exploitatie en wie betaalt dan de kostbare reparatie van het dak? Ook hier zal de kerk aan de eredienst worden onttrokken en is wellicht een her bestemming mogelijk in het kader van de revisie van de gehele wijk. De Gemmakerk in de wijk Sanderbout. maart 2013 HEEMSCHUT 13

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2013 | | pagina 13