Van parochiekerk tot Herbestemming van kerken en kapellen in Sittard Guus Janssen Dreiging Kloosterkapellen in Sittard URNENHOF co Het slopen van een herenhuis aan de Amsterdamse grachtengordel of van een molen in het Hollandse polderlandschap is als een extractie van een tand uit een fraai gebit. In Zuid-Limburg geldt dit, na het nagenoeg elimineren van het mijnverleden, ook voor het afbreken van kerken en kloos ters. Zelfs een atheïst zal moeten toegeven, dat deze religieuze gebouwen en evenzo de alomtegenwoordige wegkruisen de geest van de regio uitademen. Het risico is ech ter groot, dat men in het zuiden weldra met de mond zonder tanden komt te staan. Een structurele en anticiperende aanpak lijkt nu meer dan ooit nodig. Op twee fronten dient het dilemma van sloop of herbestemming zich aan. Zowel kloosterkerken en -kapellen als parochieker ken worden in snel tempo aan de eredienst onttrokken. Bij tal van kloosters dreigt er door de sterke daling van het aantal kloos terlingen letterlijk een sterfhuisconstructie te ontstaan, waarbij met name de herbe stemming van het kerk- of kapelgedeelte niet gemakkelijk is. Bij vele parochiekerken is er eveneens een sterke daling van prak tiserende leden en beschikbare priesters, maar komt ook de exploitatie steeds meer in gevaar door een stijging van de uitgaven en daling van de inkomsten (bijvoorbeeld uit begrafenissen). Laten we de situatie eens nader bekijken in Sittard om een concreet beeld te krijgen van problemen en mogelijke oplossingen. Bij de kloosters constateren we dat de in 1897 door Johannes Kayser gebouwde kapel van het op de zuidflank van de Kollenberg gele gen voormalige franciscanenklooster, sinds jaren als opslagplaats wordt gebruikt en dat de toekomst ervan onlosmakelijk ver bonden is met de herbestemming van het enorme kloostercomplex. Een andere niet meer voor religieuze doeleinden in gebruik zijnde kapel is die van het inmiddels groten deels gesloopte ziekenhuis in de Sittardse binnenstad. De kapel van L. Van der Laan uit 1932 is sinds de sluiting van het zie-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2013 | | pagina 12