De stelling: Zonder gemeentelijke subsidies voor eigenaren kunnen gemeenten geen goed monumentenbeleid voeren. ANRY KLEINE DETERS, wethouder gemeente Westerveld PETER GROENEWEG, wethouder gemeente Schiedam Wij kunnen prima een goed monumentenbeleid voeren zonder gemeentelijke subsidies! Ons erfgoedbeleid is ingebed in een bre dere visie op cultuureducatie. Dat begint met bewustwording, voor jong en oud. Het is belangrijk dat we trots zijn op wat we hebben. Er wordt soms in monumentenbeleid nogal objectgericht gedacht, 2 maar wij investeren in mensen. Eigenaren van een monument zien wij als de schatbewaarders van ons erfgoed. We nodigen eigenaren 2. jaarlijks uit op het gemeentehuis met sprekers op het gebied van bijvoorbeeld Rijkssubsidies of onderhoud aan monumenten. Meer individueel worden eigenaren ondersteund in hun zoektocht naar mogelijkheden, zoals op het gebied van restauratie, exploitatie of herbestemming. Zo hebben we een kiemschuur, een monument van de Maatschappij van Welstand, ingericht voor een werkerva ringsproject. Een molen werd een educatief centrum en de bekende radiotelescoop in Dwingeloo wordt nu gebruikt door amateur astronomen. Monumentenzorg is maatwerk en vooral mensenwerk. Wat ik belangrijk vind, is om successen te vieren met betrokken eigenaren. Erfgoed en het onderhoud ervan is belangrijk voor de leefbaarheid en beleefbaarheid van de stad en daar maken we ook geld voor vrij. Schiedam heeft vijfhonderd beschermde monumenten binnen haar gemeentegrenzen, waarvan ruim tweehonderd rijksmonumenten. Dit kostbare erfgoedbezit dragen wij uit als gemeente. Schiedam heeft een integrale binnenstadvisie vastgesteld, die als paraplu over de verschillende beleidsterreinen fungeert. We willen eigenaren sti muleren hun monument goed te onderhouden. Zo boden wij recent eenmalig een onderhoudscheck aan. Wij hebben bovendien een restauratiefonds opgericht, waaruit wij tegen een zeer laag rente tarief leningen verstrekken voor restauraties en onderhoud. Meer specifiek voor de winkels in de binnenstad stimuleren wij renovatie van originele gevels en winkelpuien. Wij streven zo naar een authentiek en onderscheidend winkelgebied in onze binnenstad. Kleinschalige winkels, in combinatie met een goede webshop, zorgen voor een uniek DNA van de Schiedamse binnenstad. De BNG Erfgoedprijs werd in 2011 toegekend aan de gemeente Westerveld en in 2012 aan de gemeente Schiedam (red.) maart 2013 HEEMSCHUT 11

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2013 | | pagina 11