De eigenzinnige Harberink-methode Verder kijken Piet Arp - Het liefst maakt Jerry Harberink zijn gevelminiaturen van monu menten in de vervallen staat waarin de panden verkeren voor restauratie of - soms - sloop. Harberink begon jaren geleden van restmaterialen minia- tuur-3D-gevels te maken van bijzondere objecten. Een niche waarin hij de enige is. Eigenaren zijn vaak uiterst dankbaar met het resultaat. Een miniatuur van een Amsterdams grachtenpand. Foto Jerry Harberink I K MAAK HET GEBOUW ZOALS HET IS, zoals I het ooit was of zoals het gaat worden', ver telt de 74-jarige Nijkerker. 'Bij voorbeeld voor de eigenaar van een Amsterdams grachten pand aan de Keizersgracht, waarvan het front was verbouwd. De man wilde de 17de-eeuwse ramen weer laten zien. Dat kan in mijn minia tuur van de gevel, die ik daarna in een lijst plaats. Of van de Groningse boerderij naar de situatie in de Tweede Wereldoorlog, toen daar twee kleine jongens jarenlang ondergedoken zaten. Een van de twee bestelde het sehilderij- achtige object. De echte boerderij is lang geleden al flink verbouwd.' Enkele algemeen bekende gebouwen die via de Elarberink-methode zijn vereeuwigd zijn het Amsterdamse Rembrandthuis, de Waag in Gouda, de winkel van Albert Heijn op de Zaanse Schans en landgoed Voorlinden in Wassenaar, dat een nieuwe bestemming krijgt. Autodidact Harberink heeft geen enkele opleiding afgemaakt. 'School was niks aan, het Jerry Harberink werkt het liefst gewoon in huis aan de tafel. Foto Willem van de Kletersteeg creatieve werd gedempt'. In zijn leven deed hij van alles, van het runnen van een niet suc cesvolle eigen zaak tot werk als dj bij piraten zender Radio Veronica. Hij was bij het cabaret en heeft een boek geschreven. Spelenderwijs ging hij van lieverlee met restmaterialen zijn 3D-gevels maken. 'Ik gebruik asfaltpapier, karton, stukjes hout, steen, zand, koffiedik. Met stanleymes en snippers ben ik dan druk in de weer. Je snapt er als buitenstaander niets van, denk ik. En van dichtbij ziet het er niet concreet uit, maar van een afstandje is het heel echt. Ik maak nu in opdracht een miniatuur van een landgoed in Aerdenhout. Eigen werk doe ik ook, dan liefst van panden die erg vervallen zijn. Ik kan dan laten zien hoe het ooit was. En vaak zie je dat het monument na een aantal jaren echt gerestaureerd is.' Soms anders dan Harberink visualiseerde. De 3D-kunstenaar exposeert, en hij verkoopt werken. Een deel van de miniaturen maakt deel uit van zijn vaste expositiecollectie. 'Ik timmer niet echt veel aan de weg, maar eigenaren, musea en liefhebbers hebben inmiddels toch wel het nodige van me gekocht, of opdrachten gegeven.' Ter voorbereiding gaat de research spelenderwijs. 'Geef me een boek en ik kijk het niet in. Toch kom ik er wel achter hoe een raampartij van een achttiende-eeuwse boerderij er uit moet zien. De voorbereidingstijd voor een miniatuur is vier tot acht weken. En af en toe neem ik wat afstand om fris te blijven.' Op de website www.jerryharbcrink.nl een overzicht van zijn werk en van komende exposities, zoals zaterdag 8 september tijdens de English Castle Fair op kasteel Weldam in Diepenheim en bij de Galeriet in Delden van 16 september tot 11 november. 6 Heemschut september 2012 Gevelmonumenten in miniatuur

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 8