Overijssel Noord-Brabant Tonnen subsidie minder voor kapel? Sloop bedreigt badhuis Streep door herbouw sehuur Bergen op Zoom. De werkzaamheden in de Catharinakapel. Foto Miriam van den Dries Hengelo - Een van de weinige behouden bad huizen buiten de Randstad, dat van Hengelo, mag gesloopt worden. Dit beslisten BEt W en de gemeenteraad van Elengelo recent over dit gemeentelijk monument. Volgens Dagblad Tubantia heeft een onbekende projectontwikkelaar zich gemeld om de grond te kopen, biergebruik van het badhuis is voor de ontwikkelaar geen optie. Elengelo wil met de opbrengst van de verkoop van het badhuis de naastgelegen Ariënssehool (ook gemeentelijk monument) renoveren. Deze school kan dan een passende herbestemming krijgen. Eleemsehut is van mening dat het onjuist is dat de gemeente, hoeder van het plaatselijke erfgoed, ruimte maakt voor de sloop van een monument. De commissie Overijssel heeft in een brief aan Elengelo een alternatieve oplossing voorgesteld. Het Cuypersgenoot- sehap heeft zich inmiddels aangesloten bij het verzet tegen sloop. Als de gemeente bij haar standpunt blijft en het badhuis verkoopt, dan is sloop alleen nog met juridische middelen te verhinderen. De Bult - De herbouw van een sehuur in het historische park bij Huize De Bult in De Bult gaat niet door. Het College van BEtW van Steenwijker- land heeft besloten de eonceptaanvraag voor de omgevingsvergunning te weigeren. De aanvraag was ingediend door Landgoed Huize De Bult, een particulier historisch buiten. Mr. F.J. Sehuurmans uit De Bult maakte bezwaar tegen het verzoek. Volgens Sehuurmans heeft de brief die Heemschut Overijssel oktober vorig jaar aan BEtW stuurde om haar zorgen te uiten over de bouwaanvraag, mede geleid tot de weigering. Heemschut is blij met deze ontwikkeling, omdat de nieuwe sehuur het historische landgoed ern stig zou aantasten. Leo Polhuys Bergen op Zoom - Voor de restauratie van de Catharinakapel in Bergen op Zoom dreigde afgelopen voorjaar plotseling een stevig gat in de begroting, doordat de provincie een toegekende subsidie van 314.000 euro introk. Er zou te laat met het werk zijn begonnen. De restauratie zal wel binnen de gestelde termijn, juli volgend jaar, zijn afgerond. Heemschut maakt bezwaar tegen de opmer kelijke stap van Noord-Brabant de subsidie terug te vorderen. Heemschut is van mening dat restauratie van het monument voorrang heeft boven juridisch getouwtrek over de juiste begindatum. De planning was de kapel op te knappen tussen 2011 en 2013. De kapel, een rijksmonument, heeft ook rijkssubsidie toege wezen gekregen voor noodzakelijk onderhoud. De restauratie is intussen in volle gang, met zowel het rijksgeld als de bijdrage van de eige naar, Stichting Tante Louise Vivensis. Het Brabantse geld was gereserveerd voor de restauratie van de glas-in-loodramen en het schilder- en stucwerk. De eigenaar van de kapel is een rechtszaak begonnen over het intrekken van de subsidie, de uitspraak is nog deze zomer. De Catharinakapel op het binnenterrein van het woonzorgcentrum St. Catharina is gebouwd in 1894 naar ontwerp van architect C. van Genk in neogotische stijl. In 1933 is de voorgevel versoberd en is de kapel uitgebreid met twee traveeën onder leiding van de gebroeders Oomen. De kapel is oorspronkelijk gebouwd als gestiehtskapel voor de zusters Franciscanessen. Mlriom von den Dries september 2012 Heemschut 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 7