Amsterdam Knijtijzerpanden blijven behouden Bewuste verkrotting in Tuinwijek Reconstructie Eerste Oosterparkstraat Metrokunst mag blijven Sinds 2008 ondersteunt Heemschut samen met bewonersvereniging ProWest een actie van het Cuypersgenootschap voor het behoud van de Knijtijzerpanden in de wijk Overtoomse Veld. Na ruim vier jaar is er eindelijk gekozen voor behoud en bescherming van de panden. De Knijtijzerpanden, 4 blokken met woningen, zijn in 1959-1960 gebouwd naar ontwerp van archi tect Herman Knijtijzer. Door hun stedenbouw kundige zeer prominente plek, de bijzonder grote variatie aan woningtypen in de gebouwen en hun verfijnde architectuur behoren ze tot het interes santere wederopbouwerfgoed van Amsterdam. Toch wilden stadsdeel Slotervaart (nu Nieuw-West) en Far West (een samenwerkingsverband van een aantal woningcorporaties) de blokken slopen. Toen duidelijk werd dat sloop en nieuwbouw financieel niet meer haalbaar was, keken de corporaties naar maatregelen om in ieder geval voor circa 15 jaar de conditie van de blokken te verbeteren. Nu duidelijk is dat de panden gemeentelijk monument worden zal de woningcorporatie met een renovatieplan moeten komen voor de langere termijn. Norman Vervat Al vijftien jaar strijden bewoners van twee woonblokken aan de Ter Gouwstraat en Van der Vijverstraat in Tuinwijek vlakbij het Muiderpoortstation tegen verkrot ting van hun woningen. Woningcorporatie Ymere heeft de blokken destijds gekocht met de bedoeling ze op termijn te slopen en nieuwbouw te plegen. Het gaat hier om architectuur van A.J. Westerman, die hier Nieuwe Zakelijkheid combineerde met Amsterdamse School. Heemschut dringt aan op renovatie en op korte termijn inlopen van achterstallig onderhoud door Ymere, dat hier in feite een soort uitrook beleid voert. De woningen zien er nog redelijk gaaf uit en de bewoners wonen er met plezier. Het argument, dat er rond stations verdich ting dient plaats te vinden, gaat hier niet op want de woningen zijn een verdieping hoger dan de rest van de buurt. Jaap Kamerling De Amsterdamse Knijtijzerflats. Foto Erik Swierstra. De plannen voor sloop en nieuwbouw van de Eerste Oosterparkstraat 88-126 in Amsterdam Oost gaan door, maar waarschijnlijk wordt na protest van Heemschut gekozen voor reconstructie. De rij panden is een belangrijke schakel tussen de redelijk goed geconserveerde Weesperzijdestrook aan de overkant van de Wibautstraat en het oostelijk deel van de Oos- terparkbuurt omgeving Kastanjeplein. Op aandringen van Heemschut kijkt Stadge noot nu naar de mogelijkheid van herbouw van de rij panden met gebruikmaking van de oorspronkelijk stijl en detaillering, maar dan wel met een extra woonlaag ertussen. Dit laatste is in feite een concessie van Heemschut, maar komt tegemoet aan de financiële haalbaarheid. Architectonisch is een extra laag geen bezwaar, want de nieuwbouw aan de overkant van de straat heeft ook een laag extra. Heemschut wil wel, dat de drie bijzondere tuitgevels midden in de rij gerenoveerd worden. Het laatste nieuws is, dat ook deze drie gevels herbouwd worden met een extra tussenlaag. Heemschut heeft daar vrede mee. Jaap Kamerling Enkele jaren geleden werd besloten tot de reno vatie van de Oostlijn van de Amsterdamse metro De veiligheidssituatie was volgens de gemeente zorgelijk en ook vond men de uitstraling geda teerd. Begin 2011 werd Heemschut getipt dat vermoedelijk ook alle aanwezige kunstwerken zouden moeten verdwijnen. Nadat dit bevestigd werd door de gemeente riep Heemschut in de krant op tot behoud. Vervolgens stonden bewo nersverenigingen in het centrum op, deze wilden de kunst voor hun buurt behouden. Vlak voor de zomervakantie werd duidelijk dat alle druk geholpen heeft, de kunst blijft behouden. Norman Vervat september 2012 Heemschut 3

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 5