Heemschut Actief Gelderland Doortrekking A15 Zuivelfabriek toch gesloopt Zuid-Holland Dokken na voordracht monumenten Bemmel - Reeds geruime tijd bestaan er plannen de autosnelweg A15 van Bemmel door te trekken naar de autosnelweg A12. Onder meer Heemschut keert zich tegen het voor nemen hierbij een brug over het Pannerdensch Kanaal te plaatsen. Doel van de doortrekking is de bereikbaarheid van de Stadsregio Arnhem Nijmegen te verbeteren. Via de TN/MER A15-proeedure zijn voor het traject enkele alternatieven ontwikkeld. Het voorstel van het RegioCombiAlternatief, door de Gelderse Natuur- en Milieufederatie (GNMF) voor geen brug maar met een tunnel, is daarin als het meest wenselijke alternatief beoordeeld. Bestuurlijk en politiek werd vervolgens beslist dat er toch bij voorkeur een brug komt over het Pannerdensch Kanaal. Heemschut ondersteunt de bezwaren die door de GNMF en andere organisaties zijn ingebracht tegen de brug. In een brief aan provinciale staten van Gelder land en de Tweede Kamer geeft de Provinciale Commissie aan dat een brug een zeer groot negatief effect zal hebben op het Nationaal Fandschap Gelderse Poort, zowel in eultuurhis- Boskoop (Z-H): jugendstilwoning aan de Biezen. Foto Peter Neukirchen torisch als in landschappelijk opzicht. Want een kruising van het kanaal met een brug leidt tot een nieuwe doorsnijding en een aantasting van het rivierenlandschap. In 1995 waren dit pre cies de argumenten om de Betuweroute in een tunnel aan te leggen. De doortrekking van de A15 naar de A12 is voor Heemschut alleen uit voerbaar indien een tunnel met eoupurekering in de plaats komt van de voorgestelde brug. Chris Schorten Beltrum. Sloop van de schoorsteen van de oude melkfabriek. Foto Wouter Borre Beltrum - Het is Heemschut niet gelukt de voormalige zuivelfabriek in Beltrum (in de Ach terhoek) te behouden. De fabriek en de daarbij horende markante schoorsteen zijn begin mei gesloopt. De uit 1894 daterende en in de jaren dertig ingrijpend verbouwde fabriek was het 2 Heemschut september 2012 laatste voorbeeld van industrieel erfgoed op coöperatieve grondslag in Beltrum en wijde omgeving. Heemschut trok samen op met de Stichting Industrieel Erfgoed Gelderland-Flevoland. Argument was dat het aan een grondig onder zoek naar alle mogelijkheden van herbestem ming had ontbroken. Doel was uitstel van de sloopvoornemens te bereiken om op die manier een onderzoek mogelijk te maken. Maar de politiek wilde er niet aan, terwijl er onder de plaatselijke bevolking weinig draagvlak was. We! was er meer bereidheid, mede door steun van de stichting Oud-Beltrum, om de schoor steen te sparen. Maar ook dat is niet gelukt, alle bezwaarschriften en inspraak ten spijt. Rob Lureman Boskoop - Erfgoedvereniging Heemschut maakt bezwaar tegen een nota van Boskoop. De gemeente brengt meer dan 9.500 euro in reke ning nadat de Provinciale Commissie negentien monumentale panden had voorgedragen voor de gemeentelijke monumentenlijst. Heemschut, dat vorig jaar het honderdjarig bestaan vierde heeft iets dergelijks nooit eerder meegemaakt. Heemschut ziet de nota als een uiting van gemeentelijke onwil temeer omdat, als eerste reactie op de voordracht, Heemschut ook al moest aantonen belanghebbende te zijn. Nu daaraan is voldaan, wordt met verwijzing naar de legesverordening totaal 9.551,30 in rekening gebracht. Noch in de Monumenten verordening van Boskoop, noch in de toelich ting daarbij staat dat er op voordrachten leges worden geheven, als voorbereiding op de te voeren procedure. Boskoop heeft voor monu mentenzorg ruim 17.000 euro in de begroting, evenals een reserve. Nu heeft Heemschut het idee te moeten betalen voor een kwestie, die allang door Boskoop zelf afgehandeld had moeten worden. Eerder drong de erfgoedvereniging al bij het college aan het monumentenbeleid ter hand te nemen en niet te wachten tot de gemeentelijke herindeling per 1 januari 2014 een feit is. Er is immers nog ruim anderhalfjaar te gaan. Die tijd moet benut worden om een aantal gebouwen als gemeentelijk monument aan te wijzen. Bos koop heeft, aldus ook de historische vereniging van het tuindersdorp, veel objecten die het waard zijn beschermd te worden. Sinds het van kracht worden van de monumentenverordening in april 2009 zijn twee gebouwen als gemeen telijk monument aangewezen. Dat hadden er veel meer kunnen zijn, als de gemeente haar eigen nog steeds geldende Plan van Aanpak had uitgevoerd. Rijnwoude, partner in de beoogde herindeling van 2014, besloot onlangs zestig objecten aan de gemeentelijke monumentenlijst toe te voegen. Peter Neukirchen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 4