Zaterdag 20 oktober Excursie Gelderland: Naar Doesburg en Doetinchem Zaterdag 10 november Excursie Overijssel: Langs restauratieprojecten, waterkering en buitenhaven in Kampen september 2012 Heemschut 37 De provinciale commissie Gelderland sluit dit jaar met de bestemming van de excursie aan bij het Jaar van de Historische Buitenplaats. Vanaf NS- station Dieren reist het gezelschap per bus naar Doetinchem. Onderweg wordt Doesburg aangedaan. Bij verschillende monumentale plekken wordt een uitleg gegeven. In de middag wordt de eeuwenoude buitenplaats De Slangenburg bezocht. Het in oorsprong vroeg 16de-eeuwse, omgraehte bakstenen gebouw kreeg in 1675 zijn huidige aanzien onder leiding van bouwheer Frederik Johan van Baer (1645-1713). Bijzonder is het 17de- eeuwse interieur met ensembles van prachtig stucwerk, houtsnijwerk en plafond- en wandschilderingen, veelal mythologische voorstellingen van de hand van Gerard Hoet (1648-1733). Ook de St. Willibrords Abdij wordt tijdens de excursie bezocht. In 1948 begonnen de broeders met de bouw, naar een ontwerp van architect J.P. Tholens. Als materiaal werden afge keurde straatstenen en kloostermoppen gebruikt. Het is een functioneel herkenbaar en gaaf voorbeeld van een compleet abdijcomplex met klooster, werkplaatsen en (voormalige) vee stallen. De ambachtelijke, traditionele architectuur is karakteristiek voor de religieuze architectuur uit de jaren '50. Tot 1947 maakte het landgoed rond de abdij deel uit van het landgoed De Slan genburg, hetgeen in het lanenstelsel nog goed te zien is. Heemschut steunt het streven van Doetinchem om abdij en omringend landgoed te verheffen tot rijksmonument. Programma 9.45 uur: Vertrek per bus vanaf NS station Dieren naar Doesburg (kof fiepauze), plan herontwikkeling Turf haven; Laag-Keppel, kasteeldorp; via de Keppelseweg naar Doetinchem, naar kasteel 'De Slangenburg'. 12.15 uur: Lunch, aansluitend uitleg over en rondleiding in De Slangen burg. 15.45 uur: Vertrek naar St. Willibrords Abdij voor een rondleiding. 17.20 uur. Terug in Dieren bij het station. Aanmelden Kosten leden 45, niet-leden betalen 50. Aanmelden onder vermelding van Heemschut ledennummer, naam, aantal, adres, telefoonnummer, e-mail bij jmvandam100@hetnet.nl of via de website van Heemschut. Deelname is definitief na ontvangst van het verschuldigde bedrag op rekening 1324.77.254 t.n.v. Heemschut-Gelder land, onder vermelding van excursie Slangenburg. Inlichtingen Joosje van Dam, tel. 0575 511344. Heemschut Overijssel organiseert een wandelexcursie door Kampen. De tocht leidt deelnemers langs recente restauratieprojecten in de binnenstad. Ook wordt aandacht besteed aan de Kamper waterkering en de buiten haven. Kampen is groot geworden door en aan de IJssel. De grandeur van deze ooit zo welvarende Hanzestad heeft een monumentale binnenstad opgeleverd, met vele monumenten. Wethouder Janita Tabak vertelt tijdens de excursie over de inspanningen en successen van het Kampense monumentenbeleid. Nico Wilgenburg van Bureau Delfgou laat een aantal recente restauraties en met een rondleiding de toren zien. Waterkering In het middagprogramma wordt speciale aandacht besteed aan de wijze waarop in het afgelopen decennium de water kering in de binnenstad is opgehoogd. Rob Busser (ex-hoofd monumenten zorg van Kampen) en Adriaan Velsink (ex-hoofd gemeentelijke plannen provincie Overijssel) vertellen over de felle discussies en ingrijpende aanpassingen. Ook horen deelne mers een spannend verhaal over de modernisering van de monumenten zorg (MOMO), op het moment dat dit begrip nog niet bestond. Tijdens een wandeling laat Rob Busser zien hoe de oude stadsmuur en kades tot moderne waterkering zijn getransformeerd. Speciale aandacht krijgt de nieuwe historische buitenhaven. Deze haven ontstond als gevolg van de verhoging van de kering. In de haven wordt een replica van de Kamper Kogge bekeken. Dit schip lag in de vijftiende eeuw aan de basis van de Kamper welvaart. De excursie sluit af met sterke schippers- verhalen en Koggebitter in de Taveerne op de Koggewerf. Programma 10.30 uur: Ontvangst, koffie en vlaai in het Centre Ceramique en een korte toe lichting bij de historische stadsmaquette. 10 uur: Ontvangst in het voormalig raadhuis, nu Museum Kampen. Wethouder Janita Tabak licht de Kampense ambities, successen en problemen toe. 11 uur: Rondleiding te voet door Kampen. 13.30 uur: Na de lunch het verhaal van de verhoging van de waterkering en het cultureel erfgoed. 14.30 uur: Wandeling langs de water kering, aansluitend bezoek aan de Kog gewerf en de Kamper Kogge. 17 uur: Afsluiting in de Taveerne. Aanmelden Deelname is 55 per Heem- sehutlid, niet-leden betalen 65. Een introducé krijgt korting. Tot 26 oktober aanmelden via e-mail: hmvanwerven@yahoo.com (voorkeur) of tel: 06 - 4778 6533. De inschrijving is van kracht als het bedrag uiterlijk 26 oktober 2012 is voldaan op rekening 1439.42.751 Bond Heemschut Overijssel te Deventer, onder vermelding van Kampen a/d IJssel. Deelnemers ontvangen een bevestiging. Inlichtingen Hilde van Werven, tel. 038 - 333 2905 of Adriaan Velsink, tel. 038 - 453 81279.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 39