Provinciale excursies Zaterdag 22 september Excursie Drenthe: Hoe het landschap open bleef Zaterdag 6 oktober Excursie Friesland: Naar buitens en tuinen r'.MÏ in, tsa 36 Heemschut september 2012 Havelte in Drenthe. Foto Hans Dekker Politici, ambtenaren en de zorg voor het land schap. Het is een combinatie waarin wel eens wat mis gaat, maar uit 'Bewogen ruimte - De ruimte lijke ordening in Drenthe 1942 - 1970' blijkt dat bestuurders met visie ook een positieve inbreng kunnen hebben. Auteur van Bewogen Ruimte is Bernhard Hanskamp, provinciaal planoloog en tot voor kort lid van de Drentse Provinciale Commissie. Hij beschrijft (zie ook de recensie op pagina 39) hoe het Drentse land schap open kon blijven, hoe de aanleg van snelwegen voorkomen werd en wat de invloed van de ruilverka velingen is geweest. Hanskamp kent Drenthe als zijn broekzak en weet op tal van plaatsen boeiende verhalen te vertellen. Dat zal hij ook doen tijdens de bustocht die Heemschut Drenthe organiseert op 22 september. De bus rijdt niet alleen langs plaatsen waar het landschap relatief onaangetast is gebleven, maar doet ook plaatsen aan waar het mis ging. Programma Start bij het NS-station in Assen. Hier stappen we om 10 uur in de bus die ons naar café Hofsteenge in Grolloo brengt, waar we koffie drinken. Het eerste deel van de rondrit gaat door het gebied tussen Grolloo en Exloo. We lunchen in café Bussemaker in Exloo. Na de lunch gaat de rit verder door het midden van de provincie, het gebied rond Westerbork. Om 16.30 uur zijn we terug bij het NS-station in Assen. Kosten: 37,50 voor leden, 42,50 voor niet-leden. Aanmelden: excursit.heemschutdrenthe@gmoH.com of tel. 0592242057. x<i~ oa; ff- Iff ■-- ÏWI ïlê Dronrijp, Huize 'Schatzenburg'. Foto: WikipedY, de frije ensyklopedy Er wordt onder meer een bezoek gebracht aan de buitenplaats Schatzenburg in Dronrijp, welke spe ciaal voor de excursie is opengesteld. In 1698 werd op de plaats van Brantsmastate een nieuw woonhuis met een Vlaamse gevel gebouwd. Het pand werd in de decennia daarna vele malen verbouwd. Sinds 1749 draagt de state de naam Schatzenburg. Qua uiterlijk is het gebouw sinds 1790 nauwelijks veranderd. Het interieur is bijzonder, omdat het zelfs nu nog grotendeels de 18e-eeuwse sfeer ademt. Naast het opmerkelijke gebouw is ook de tuin bijzonder; een echte Friese lusthof met een prachtige in Engelse landschapsstijl aangelegde tuin en een bijzondere boomgaard met meer dan honderd fruitbomen. Ook de tuin van Ropta State in Wijnaldum, gelegen aan de Waddenkust, wordt bekeken. Deze particu liere tuin is doorgaans niet toegankelijk. De tuin is aangelegd in Engelse landschapsstijl door de vermaarde tuinarchitect Roodbaard. Enkele jaren geleden is deze door Els van der Laan (bureau Noordpeil) gerestaureerd nadat de oorspronkelijke ontwerptekeningen zijn opgedoken. Het is één van de fraaiste en gaafste Roodbaardtuinen, maar tegelijk de meest onbekende. De deelnemers aan de excursie verzamelen op 6 oktober om 9.45 uur in de hal van het station te Leeuwarden, om 10 uur vertrekt de bus, die om 17.30 uur weer terug is bij het station. Aanmelden De kosten bedragen 45 voor leden, 50 voor niet- leden. Bij voorkeur aanmelden via het aanmeldings formulier op de website van Bond Heemschut www.heemschut.nlof per e-mail aan info@monumentenzorgfryslan.nl onder vermelding van naam, adres, telefoonnummer, e-mailadres en aantal deelnemers. Na bericht of er nog plaatsen vrij zijn, dient het verschuldigde bedrag overgemaakt te worden op bankrekening 1322.44.233 t.n.v. Bond Heemschut, Amsterdam, onder vermelding van Excursie Friesland 2012. V J 1 55S; lit Vê3\ &S8 fg

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 38