Provinciale excursies Vrijdag 7 september Jekerkwartier en Universiteit Maastricht Excursie Limburg: Naar herbestemd erfgoed 4 ii lil t droeg Everardus van Middachten het landgoed over aan Reinald Graaf van Gelre. Het kasteel is van middeleeuwse oorsprong, maar werd herhaaldelijk verwoest en in gewijzigde vorm herbouwd. Nadat het kasteel in 1698 herbouwd werd, is met de aanleg van de tuin begonnen. Het kasteel bezat vroeger uitgebreide lande rijen met daarop veel landbouwbedrijven. Daar zijn op dit moment nog vier van over, die voor paehtinkomsten zorgen. Middachten is een van de weinige complete kastelen. Naast een grote collectie portretten zijn er uit alle eeuwen kasten met serviezen, glaswerk, zilver en linnengoed bewaard gebleven. Isabel Ie grafin zu Ortenburg-gravin Alden- burg Bentinck (1925) woont nog steeds op het landgoed. De gravin zet zich al jaren in voor de instandhouding van Kasteel Middachten. Programma 10.10 uur: Vertrek vanaf NS Station Apeldoorn met Veteraan Autobussen naar Landgoed Kla- renbeek in Klarenbeek voor een presentatie en een rondleiding. 12.30 uur: Per bus naar Landgoed Middachten in De Steeg voor de lunch, rondleiding door het kasteel en later een wandeling door de tuin. Rond 17.45 uur: Terug bij station Apeldoorn. Aanmelden Aanmelden kan vanaf maandag 10 september bij voorkeur via de website www.heemschut.nl (via agenda) of telefonisch 020-6225292. Aanmeldingen zijn definitief na ontvangst van een bevestiging. Deelname kost 49 ,00 voor leden van Heemschut en de NTS; niet-leden betalen 60,00. Uiterlijk 14 dagen voor aanvang van de excursie dient het bedrag te zijn bijgeschreven op rekening nr. 14.62.53.442. te Amsterdam, t.n.v. Heemschut te Amsterdam o.v.v. 12 oktober 2012 Veluwezoom. Zie voor de precieze regels en voorwaarden voor het aanmelden onze website, www.heemschut.nl. De jaarlijkse excursie van de provinciale commissie Limburg, op vrijdag 7 september, gaat naar Maastricht. Een stad van vestingwerken, kloosters en kerken, maar tegelijk ook is Maastricht een van de eerste moderne industriesteden. Het verleden heeft de stad veel nage laten, erfgoed dat regelmatig van gebruik en functie verandert. éSK cat - rJ *éjs- Limburg. Jekerkwartier in het verleden. Fotograaf onbekend. Maastricht bereidt een nieuwe structuurvisie voor. Belangrijk in het ontwerp is een strategie die gericht is op hergebruik en herbestemming. De stad wil maatwerk leveren. De Uni versiteit van Maastricht heeft vanaf het moment van haar ontstaan in de binnenstad nieuw leven en nieuwe functies in monumenten gebracht. De universiteit speelt dan ook een belang rijke rol in deze toekomstvisie. De excursie schenkt aandacht aan de vele monumenten die dankzij de universiteit een nieuw gebruik kregen. De excursie voert te voet door het Jekerkwartier, het Quartier Latin van Maastricht. De deelnemers krijgen in enkele gebouwen een rondleiding. Programma 10.30 uur: Ontvangst, koffie en vlaai in het Centre Ceramique en een korte toelichting bij de historische stadsma- quette. 11 uur: Wandeling met gids door het Jekerkwartier naar het hoofdgebouw van de universiteit, een rondleiding door het voormalig klooster en recht bank, met aandacht voor de verande ringen. 12.30 uur: Wandeling naar de school of Business and Economics in het voormalige Jezuïetenklooster. Na de rondleiding volgt een lunch, bij mooi weer in de tuin. 14 uur: Wandeling langs universiteits monumenten als het Bonnefanten- klooster en weeshuis, aandacht voor toekomstige ontwikkelingen. Dan naar de Hof van Tilly. 16 uur: Afsluiting in de oude sociëteit Momus aan het Vrijthof. Aanmelden Leden Heemschut van Heemschut kunnen maximaal drie leden intro duceren a 32,50 per persoon. De excursie begint bij het Centre Cera mique, Plein 1992, 10 minuten lopen van het station. Via www.parkeren- maastricht.nl vindt U een overzicht van parkeerplaatsen. Houd rekening met files in verband met wegwerk zaamheden. U kunt zich tot en met 25 augustus schriftelijk of per e-mail aanmelden bij Huis voor de Kun sten Limburg, Postbus 203, 6040 AE Roermond, info@hklimburg.nl, onder vermelding van naam, aantal, adres, telefoon en e-mailadres. Deelname is definitief na ontvangst van het verschuldigde bedrag op rekening 1322 25 344 ten name van penningmeester Bond Heemschut onder vermelding van Excursie Heemschut 7 september Maastricht. Inlichtingen: Marianne van der Eisen, tel. 0475-399287, Hans Vermeer 043-4591444. september 2012 Heemschut 35 N

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 37