Zaterdag 12 oktober langs Veluwezoom Irene Agterkamp - De De erfgoedexeursie van zaterdag 12 oktober voert naar het nieuwe landgoed Klarenbeek in Klarenbeek, het terrein van de voormalige kopermolen. Ook kasteel Middachten in De Steeg zal samen met leden van de Nederlandse Tuinenstichting worden bezocht. De voormalige kopermolen werd, eenmaal overgestapt op stoomkracht, een sigarenkistjesfabriek. Foto archief Klarenbeek De kopermolen Klarenbeek van de familie Krepel was voor de energievoorziening lang afhankelijk van waterkracht. Maar in 1886 werd in de fabriek, die zich al toelegde op de fabricage van sigarenkistjes, overgestapt naar stoomkracht. In de 19de eeuw speelden de fabriek en familie Krepel een belangrijke rol in de ontwikkeling van de Klarenbeekse gemeenschap. Er werd bijvoorbeeld een 'eigen' Huis Klarenbeek. Foto wikipedia kerkgebouw gesticht. Werknemers bij Krepel waren voornamelijk katholiek, terwijl er tot dat moment in dit overwegend protestantse gebied voor hen geen kerk beschikbaar was. Het landhuis Klarenbeek (1842) werd in dezelfde tijd gebouwd als het eerste kerkgebouw. In 1996 heeft de achtste generatie Krepel (Jan- Riehard en Rikie Krepel) het landgoed van de familie overgenomen. De fabrieksproduetie van binnendeuren werd in 1995 voor een deel over geheveld naar Polen. De vrijgekomen fabrieks gebouwen worden nu gebruikt voor exposities, evenementen en als trouwlocatie. Rikie en Jan-Riehard Krepel leiden de deelnemers aan de excursie na een korte inleiding rond door de gebouwen en door de landschappelijke tuin rondom het landhuis Klarenbeek. Daarna reist het gezelschap af naar het oude landgoed Middachten. Hier wordt eerst de lunch gebruikt in het onderhuis van het kasteel, onder meer in de bodekamer. Kasteel Middachten ligt tussen de dorpen De Steeg en Elleeom en was in 1190 eigendom van J. de Mithdac. Aan het begin van de 14de eeuw 34 Heemschut september 2012 Naar landgoederen in bedrijf

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 36