Verenigingsnieuws Historisch metselwerk Nieuwe leden in bestuur benoemd AvL: Erespelden voor Lureman en Heijbroek Open Monumentendag Tijdens de Algemene Vergadering van Leden op 16 juni heeft voor zitter Anneke van Dok twee leden van de vereniging Heemschut in het zonnetje gezet. De erespeld van de Bond Heemschut werd uitge reikt aan Rob Lureman en Willem Heijbroek. Met metselwerk kun je heel veel kanten uit. Foto PR Het principe van metselwerk, stenen bijeen gehouden met mortel, is even eenvoudig als geniaal. Dit veelzijdige en karakteristieke bouwmateriaal staat centraal op het sym posium dat de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed 10 oktober vanaf 9 uur in gebouw de Philharmonie in Haarlem organiseert. Deelname kost 215 euro. Op het symposium is er zowel aandacht voor de bouwtechniek als voor de cultuurhistorie. Voor bouwhistoriei leest metselwerk vaak als een open boek, vooral omdat aanpassingen en reparaties bijna altijd zichtbaar blijven. De beleving van het materiaal kan heel verschillend zijn. Het expressieve metselwerk van het Scheepvaarthuis in Amsterdam van architect De Klerk wordt heel anders beleefd en gewaardeerd dan het vlakke en abstracte metselwerk van het raadhuis in Hilversum van architect Dudok. http://www.cultureclerfgoed.nl/historischmetselwerk Industrieel Erfgoed Nederland. Willem Heijbroek krijgt de speld vanwege zijn verdienste voor het jubileumboek van Heem schut dat vorig jaar verscheen. Heijbroek is een begenadigd schrijver, coördinator en bevlogen publicist. Naar aanleiding van het jubileum symposium werd onder zijn bezielende leiding een eindpublicatie vervaardigd, die nog steeds via het landelijk bureau voor belangstellenden beschikbaar is. Benoemingen Op voordracht van de Provinciale Commissie Gelderland is conform art. 5 lid 3 van de statuten tot lid van het Algemeen Bestuur benoemd de heer Mr C.A. Raas te Nijmegen. De heer Raas is voorzitter van de PC Gel derland. Op voordracht van de Provinciale Commissie Overijssel is conform art. 5 lid 3 van de statuten tot lid van het Algemeen Bestuur benoemd de heer T. van Dalfsen te Gene- muiden. De heer Van Dalfsen is voorzitter van de PC Overijssel. De heer C. Verhaar van de PC Utrecht is terug getreden als lid van het Dagelijks Bestuur. Karei Loeff Links Rob Lureman, midden Anneke van Dok, rechts Willem Heijbroek. Foto Heemschut Rob Lureman is meer dan twintig jaar actief geweest in de commissie Gelderland. Zijn grote voorliefde voor behoud van het industrieel erfgoed mocht niet altijd baten, helaas. Recent voorbeeld is de sloop van de zuivelfabriek in Beltrum. Maar hij heeft zich wel enorm ingezet voor behoud en daarmee zeker wat losgemaakt: bewustwording, ook in gemeenten die nog niet overtuigd zijn van behoud van een waardevol industrieel verleden. De heer Lureman is pro fessioneel journalist en om die reden lid van de klankbordgroep van ons tijdschrift Heemschut. Ook is Lureman actief in LIEN, de federatie Ooit een historische druivenkas bezocht of een bomenboeket gezien? Herkent u de bomen in de laan, of de kruiden in de tuin? Op Open Monumentendag kunt u dit jaar ontdekken hoe natuur in ons land door de eeuwen heen is ont staan, ontworpen, beheerd, gebruikt en gekoes- 32 Heemschut september 2012 terd. Met het thema Groen van Toen gaan we naar buiten, begeven we ons tussen cultuur en natuur en ervaren de groene monumenten. Aanleiding om dit jaar voor Groen van Toen te kiezen, is het feit dat 2012 is uitgeroepen tot het Jaar van de Historische Buitenplaats. Tijdens Open Monumentendag tijdens het weekeinde van 8 en 9 september zal, naast alle aandacht voor de groene monumenten, ook de relatie tussen groen en de gebouwde omgeving centraal staan. Zie www.openmonumentendag.nl.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 34