Derde jaar Wiki Loves Monuments Wat heeft politiek het erfgoed te bieden? Zilveren Anjer voor Reint Wobbes De wikiwinnaar van 2011: Marken, Grotewerf, door Harm Joris Deze maand kan weer worden meegedaan aan de fotowedstrijd Wiki Loves Monuments. Doel is Wikipedia te verrijken met foto's van rijksmo numenten, die vrij beschikbaar en te gebruiken zijn. In 2010 en 2011 werden er in Nederland tegen de 26.000 foto's geüpload. Nog 24.000 rijksmonumenten wachten op een eigen foto. Op www.wikilovcsmonumcnts.nl is alle wedstrij dinformatie te vinden. Hier staan de lijsten van rijksmonumenten met de locatiegegevens. De vrijwilligers van Wikimedia Nederland leveren met 'Wiki loves' een bijzondere pres tatie: de succesvolle fotowedstrijd groeide in drie jaar tijd uit van een nationaal tot een wereldwijd evenement met meer dan veertig deelnemende landen tot in Zuid-Amerika en Azië. Heemschut heeft in juni de (voorlopige) ver kiezingsprogramma's van de twaalf partijen die kans maken om na 12 september in de Tweede Kamer terecht te komen, bekeken en de stand punten ten aanzien van de bescherming van het cultureel erfgoed vergeleken. Zie voor een uitgebreid verslag www.hccmschut.nl. Wat opvalt, is dat een heel aantal partijen expliciet de zorg voor ons cultureel erfgoed als verkiezingsthema hebben. Zo scoren Christen- Unie, CDA, D66, PVV, Partij voor de Dieren en SP positief. GroenLinks en PvdA scoren redelijk positief. In de verkiezingsprogramma's van SGP, VVD, 50PLUS en de Piratenpartij speelt cultu reel erfgoed geen rol van betekenis. Het in de vorige verkiezingsprogramma's alom tegenwoordige concept van herbestemming van cultureel erfgoed is nu jammer genoeg naar de achtergrond verdwenen, terwijl dit juist in een periode van krimp actueler dan ooit is. Ook mist Heemschut helderheid over de rol van de burger. De nieuwe Tweede Kamer zal als hoeder van het erfgoed in een aantal dossiers, gezien de enorme herbestemmingsopgave, de restaura- tieopgave, de milieuopgave, de krimp, de komst van nieuwe energielandschappen, de deregu lering en decentralisatie, en de komst van de nieuwe Omgevingswet het voortouw moeten Reint Wobbes na de uitreiking van zijn Zilveren Anjer. Op dinsdag 19 juni heeft koningin Beatrix tijdens een bijeenkomst in het Paleis op de Dam in Amsterdam de Zilveren Anjers uitgereikt. Dit jaar werd ook de secretaris van de stichting Oude Groninger kerken onderscheiden. Reint Wobbes is al vanaf de oprichting in 1969 secretaris van de SOGK. Daarnaast is Wobbes ook lid van de provinciale commissie Groningen van Heemschut, is hij bestuurslid van het Openlucht Museum het Hoge Land in Warffum en van de Culturele Com missie in Middelstum. De Zilveren Anjer van het Prins Bernhard Cultuur fonds wordt jaarlijks uitgereikt aan personen die zich ingezet hebben voor culturele doeleinden. De specialiteit van Reint Wobbes ligt op het terrein van de kerken die in de Middeleeuwen in Groningen en Ost-Friesland zijn gebouwd. Wobbes is doorgaans een zeer beminnelijke Gro ninger, maar hij ergert zich wel aan gemeenten die over het cultureel erfgoed heen walsen, zoals enkele jaren geleden gebeurde met de sloop van de gasfabriek in Bedum. Een uitspraak van Reint Wobbes tijdens de receptie in de Der A-kerk in Groningen: 'cultuur en natuur zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden, om het leven leefbaar te maken'. Vincent Er din nemen in het toetsen en bewaken van de kaders voor een goede borging van een mooi en historisch rijk Nederland. Mathijs Witte september 2012 Heemschut 31

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2012 | | pagina 33